El problem

Här pratar vi om allt angående motor/trimning för Cross/SM/RR/Veteran
Filip_00
Elmoped
Inlägg: 25
Blev medlem: 26 juli 2015, 18:10
Ort: Västerås

El problem

Inlägg av Filip_00 »

jag kopplade kablarna från generatorn och cdin till ett elsystem och lät allt annat hänga, jag drog ingen jord. kickade igång den och mätte att det var alldelles för hög spänning i tex kabeln som skulle till framlampan. senare så fixade jag så att kablarna som skulle till baklyktan satte jag fast där bak med stripes, framlyktan där fram. utan att koppla någon kabel till nån lampa. sen när jag ska kicka igång moppen så funkar den inte. jag kopplar ur kablarna från generatorn och cdin. då går den igång. någon som vet varför det blir såhär?

tacksam för svar! Mvh Filip
Användarens profilbild
emilnordman
Farsans gamla zündapp
Inlägg: 549
Blev medlem: 9 juni 2014, 17:07
Ort: Norrnäs Finland

Inlägg av emilnordman »

Går den igång utan kablar anslutna till CDI:n? :?
Filip_00
Elmoped
Inlägg: 25
Blev medlem: 26 juli 2015, 18:10
Ort: Västerås

Inlägg av Filip_00 »

emilnordman skrev:Går den igång utan kablar anslutna till CDI:n? :?
alltså det finns tändkabel pch dödare och sånt anslutet. det finns även en kabel från cdin som ska kopplas till eldystemet. den går igång utan att koppla den.

men jag fick igång allt nyss, men jag får bara växelspänning (12 volt) till blinkers och framlampa. direktspänningen är under 1 volt. kan man omvandla växelspänning till direktspänning?
Skriv svar