Tjäna, har en Derbi Senda xtreme -06 som gör runt 60 ärliga km/h (omdrevad). funderar på att ta bort luftburksstrypningen men undrar om det är värt det? gör den någon skillnad över huvud taget? finns det några nackdelar med att ta bort den?
david96 skrev:du kan behöva gå upp i munstycke, du kommer inte märka skillnad
okej men om jag vill få ut lite mer fart ur moppen (utan att gå på avgasröret), finns det ngt mer jag kan göra? har hört att det på vissa Derbi sitter en strypning i förgasaren?
Tyvärr så finns det inte så mycket du kan göra för att få din moppe att gå fortare. Enligt de 2 listorna jag hittade så har Derbi ingen strypning i förgasaren.
Om du vill få den att gå fortare utan att gå på avgassystemet så får du helt enkelt dreva mer.
Nackdelen med att plocka bort "skorstenen" på luftburken är att du inte får någon effektökning och den kommer att låta mer från luftburken. Det finns de som envisas med att tro att det är en strypning men så länge du inte trimmat mer och inte har en större förgasare än diametern på hela "skorstenen" så stryper den noll och nada.
Du gör klokt i att låta originalavgaset vara.
Om du skall göra något med avgaset så skaffa ett effektrör eller ett av de äldre rören utan blindrör och plocka bort pluggen, det sistnämnda fungerar helt ok och sticker inte ut så mycket om du vill att det skall se otrimmat ut.