Moped som inte startar, Hjälp uppskattas!

Här pratar vi om allt som har med motor/trimning för scooter att göra.
Micklas
Elmoped
Inlägg: 1
Blev medlem: 25 juni 2014, 16:48
Ort: Skellefteå

Moped som inte startar, Hjälp uppskattas!

Inlägg av Micklas »

Tjena nu är det så här att för inte så länge sen så bytte jag moped med en kille moppen var trimmad å gick igång osv.
Så jag körde å hadde kul ett tag sen någon dag senare så fick jag soppa torsk å rullade moppen till bensin station å tankade i 7L bensin, Men jag råkade blanda i för mycket olja jag tog 3% på 10L. och jag skulle ha 3% på 7 liter men mopeden startade å gick bra. Så jag for hem och åt och senare på kvällen så började moppen ''Blöddra'' å gick max 5kmh så gick han ett tag tills han bara stannade av å inte starta längre.

Så jag har kollat följande saker:
nytt tändstift
Kollat gnista
Komp
man kan kicka (utesluter att cylindern har skurit)
rengjort förgasaren
rengjort luftfiltret
Prövat starta med startgas (Funkade inte)
slanga ur bensinen å spättut oljan med bensin
Kollat så förgasaren fått bensin
___________________________

Setup: 70cc stage6, 21mm förgasare , vikter (lättare) , koppling säkert mer som jag inte kommer på nu... men med andra ord så är den råtrimmad
k3m3rz
Elmoped
Inlägg: 88
Blev medlem: 15 juni 2012, 11:37

Inlägg av k3m3rz »

Den får ju antagligen ingen bensin eftersom den inte startar på startgas, testa att spruta in i förgasaren där luften ska vara egentligen, istället för direkt vid luftburken!

Får motorn soppa från förgasaren? Kan vara membranen som är trasiga
Skriv svar