Ibland så kan ett strypt trimrör t.om gå långsammare än orginal strypttrokmons skrev:Tjenare, när jag var ute med min Rieju mrt 09 som brukar gå riktigt skönt, (plugg och drevad) men sen kom dem där blå killen på sin ännu blåare motorcykel och stoppade mig, nu har moppen varit borta ett tag, och antagligen kommer kommer den tillbaka nu i veckan, men utan trim delarna, därför med tanke på att en av de 3 delarna till avgasröret är borta så undrar jag om man kan sätta på ett CE-godkänt trimrör och regga om moppen.
Röret :
http://twostroke.se/product.asp?product=23848
Men kommer moppen gå original om det är pluggat, är trött på att vara rädd för att polisen skall stå runt hörnet osv.
Han kan köpa det röret han länkar, bara han besiktar moppen med det och det går igenom.Fillew97 skrev:Det beror på vad du köper för rör, du kan ju vända dig till en Rieju återförsäljare och fråga om säljer? (lite dyrt men testa). Sen är jag lite nyfiken varför drog han inte i ditt körkort eller fick du böter?
buuumparnFreppefreak skrev:Ibland så kan ett strypt trimrör t.om gå långsammare än orginal strypt
MisterDT50R skrev:Han kan köpa det röret han länkar, bara han besiktar moppen med det och det går igenom.Fillew97 skrev:Det beror på vad du köper för rör, du kan ju vända dig till en Rieju återförsäljare och fråga om säljer? (lite dyrt men testa). Sen är jag lite nyfiken varför drog han inte i ditt körkort eller fick du böter?
Tack tack FillewFillew97 skrev:MisterDT50R skrev:Han kan köpa det röret han länkar, bara han besiktar moppen med det och det går igenom.Fillew97 skrev:Det beror på vad du köper för rör, du kan ju vända dig till en Rieju återförsäljare och fråga om säljer? (lite dyrt men testa). Sen är jag lite nyfiken varför drog han inte i ditt körkort eller fick du böter?
aa det kan han! Snygg DT50 Btw