Fel bensin i tanken?

Här pratar vi om allt angående motor/trimning för Cross/SM/RR/Veteran
DeWe
Elmoped
Inlägg: 10
Blev medlem: 22 juni 2013, 01:16

Fel bensin i tanken?

Inlägg av DeWe »

Hejsan! Jag har en Rieju MRT SM. Varje gång mopeden har stått stilla i några timmar så är det ett helvete att få igång den senare. Kan kicka i 20 minuter utan att få igång den, detta sker endast när den stått några timmar och motorn har varvat ner, T.ex efter en natt. Detta började då jag en dag fann en bensindunk i garaget, mina päron försäkrade mig om att det var 95-bensin. Så då hällde jag i det och gick upp till mitt rum. Sedan några timmar efter jag skulle starta så var det ett helvete att få igång den! Men det gick tillslut, och om motorn var varm så var det inga problem heller. Om det nu skulle vara fel blandning/fel bensin, hur åtgärdar man problemet?
Tack för svar!
//DeWe
Landsten
Elmoped
Inlägg: 103
Blev medlem: 11 september 2012, 12:26

Inlägg av Landsten »

Dra ut bensin slangen som går från tanken till förgasaren och sätt den i en dunk, låt tanken bli tim och sen tanka i nytt :)
Användarens profilbild
skogen_swe
Gasres
Inlägg: 1608
Blev medlem: 8 november 2007, 21:45

Inlägg av skogen_swe »

kan ju va gammal bensin?

bara testa byta
kolla gjärna mina projekt :D

Rieju drac 50cc PF RACING GPS 98,10km/h just nu http://www.twostrokerider.se/forum/view ... hp?t=49442

suzuki pv 50

http://www.twostrokerider.se/forum/view ... hp?t=49228
Användarens profilbild
p4ck
Farsans gamla zündapp
Inlägg: 761
Blev medlem: 3 mars 2012, 21:42
Ort: Pisshåla

Inlägg av p4ck »

Du har ju fått tips på hur du tömmer bensinen. Men min moped var likadan, och då var mitt huvudmunstycke igensatt! Du kan ju testa att skruva ur det och sen blåsa ur :)
Om jag kör i full fart och växlar ner en växel, så motorbromsar moppen, är det strypt membran då tro?

Kolla gärna in mitt projekt på min Beta RR, ser tomt ut nu men kommer upp mer skit allt eftersom!
http://www.twostrokerider.se/forum/view ... hp?t=49461
ZapeX
Elmoped
Inlägg: 45
Blev medlem: 30 april 2013, 12:58

Inlägg av ZapeX »

min kompis hade samma problem och han kom fram till att det antingen är att din choke är automatisk och går på elen, då är batteriet för dåligt och den chokar inte:)
GasresarN
Svårstartad skrothög
Inlägg: 196
Blev medlem: 9 maj 2012, 22:00

Inlägg av GasresarN »

Vit ryker den som satan? isåfall har du tankat diesel.
98 oktanig spelar ingen roll. Etanol har den effekten att det behövs mer soppa för att få fram samma energi, om den även går sämre än innan när den väl är igång så kan det vara problemet.
Skriv svar