Tja ! har en Rieju RR 04 som bråkar med mig. Den startar oftast på någon av de första kickarna. den går som alla andra mopeder kasst när den e kall sen när den blir varm så är det mer eller mindre ingen skillnad. den varvar bara upp till hälften av varvtalen den brukar kunna och där e det precis som att någon monterat black box på den. det bara tar stopp pch den ligger och "taktar" i varven för den inte kan gå upp mer. monterade cylinderkittet i höstas och allt har fungerat prima tills nu. man kan köra allt från 1 km till 2 mil innan den dör och när den e död så startar den inte först några timmar senare. har prövat mellan olika tändstift har ett iridium tändstift på nu med rätt värmetal men det hjälper inte.
min setup:
26mm PWK (ny förgasare på ingång)
Top Performance 85cc gjutjärn
Top Performance vev (förlängd)
Turbo kit HQ överliggande 50-70cc (nytt rör på ingång)
Original tändning och cdi.
någon som har en aning vad felet kan va ?
och ja. förgasaren är rätt inställd för den gick perfekt innan och ingen har gjort ett skit med den.
Kolla om du har gnista på tändstiftet efter att den har dött för dig.
Hur mycket varvar den som max? Har du tillgång att testa annan CDI-box? Gnistan hoppar inte utanför stiftet? (Det blir svarta spår riktade neråt under tändhatten då)
"Staight roads are for fast cars, curvy roads are for fast drivers." - Colin Mcrae
"När trådmatningen och spänningen är rätt inställld, så ska det låta som när man steker fläsk." - Gunde Svan
Cederstrom96 skrev:Ja det e precis som det e på videon, där e gnista men ja precis samma som videon
rengör förgasaren ordenligt!
det är det första man skall göra när en moped börjar bråka me en, inte börja byta munstycke och skit. vist det e lite mera syre i luften nu men fortfarande gör det inte så att moppen börjar gå sämre