Hej, har problem med min moped. Mopeden är en Beta RR 01 alltså med "ktm/rk6 motor". Det började när det började komma snö och slask.
Den kan bete sig olika ibland. Ibland går den bra i början sen när man kört ett tag så börjar den misstända och ibland dö helt, om den dör kan jag alltid kicka igång den direkt efter, då går den normalt på tomgång några sekunder för att sen dö igen. Hjälper inte om jag gasar.
Det jag provat är bytt tändstift/tändhatt.
Bytt cdi/tändspole. Bytt kabelskor på kablarna till cdin. Plockat av svänghjulet och kollat tändplattan, såg ok ut. Kollat hela kabelstammen efter fel, moppen har ett "strippat elsystem" så finns inte så mycket elektronik. Avstängningsknapp, ljus/ljus av. Framlyse och ett diodkablyse. Har provat att koppla ur allting som inte har med tändningen att göra, ingen skillnad. Tvättat förgasare, ändrat nålen upp och ner samma med luftskruven. Torkat luftfiltret (sitter sportfilter) och även kört utan filter stillastående, ingen skillnad. Kollat insuget och reedsen, det ser oxå bra ut. Den har bra komp, drar inte kylarvatten, växellådsolja finns.
Nån som har nåt tips?