Beta ark, seg och svag, hjälp !

Här pratar vi om allt som har med motor/trimning för scooter att göra.
Emplus
Elmoped
Inlägg: 7
Blev medlem: 6 januari 2013, 02:34

Beta ark, seg och svag, hjälp !

Inlägg av Emplus »

Hej har en beta ark 08 som en gång var trimmad men åkt fast, har nu ett pluggat rör 50cc o sen ska allt vara orginal.. har 4g vikter i, köpt ny koppling aldeless nyss (race) vet inte riktigt om det blev nån större skillnad. Det känns som om den är så jäkla svag och jag vet inte vad som är felet.. vet knappt om den drar 40 längre.. har 64 munstycke i förgasarn, det ska vara orginal. jag vet att jag kan plugga ur röret o få mer fart/acc, men känns inte specielt bra när jag fick en ganska stor böter sist och blev nästan av med kortet, v-ringen har jag tagit bort dessutom, och jag vet inte vad som är fel, tryckfjäder kopplingsfjäder nytt o bytt och inget hjälper, finns det NÅTT jag kan göra förutom o trimma den ?

är väldigt tacksam för svar, behöver verkligen hjälp. :)
Användarens profilbild
ts_jonte
Elmoped
Inlägg: 95
Blev medlem: 31 januari 2012, 20:19
Ort: töreboda

Inlägg av ts_jonte »

Skit i förgasarn? Testa hatt sänka nålen så mkt som går å sen skruva på luftskruven tills den går bättre :). hur är kompet i den?
Användarens profilbild
HasSse666
Årets Medlem 2010
Inlägg: 1730
Blev medlem: 30 augusti 2008, 22:40
Ort: Luleå

Inlägg av HasSse666 »

Är det ett pluggat originalrör eller ett pluggat trimrör?
Pluggade trimrör har en tendens att vara sämre än originalrör.

Att fjädrarna är nya spelar ingen roll ifall det är för kraftiga/svaga :(
Bild
TIPS - Klicka på bilden för att se mina youtubeklipp!
Emplus
Elmoped
Inlägg: 7
Blev medlem: 6 januari 2013, 02:34

Inlägg av Emplus »

Det är ett pluggat trimrör, men fått tips om att plugga ur det o köra på lättare vikter vilket låter som en bra idé och det tänker jag göra. Kopplingsfjädrarna är vita köpte Malossi - Koppling (Delta MHR) 107mm och märkte lite skillnad.
Användarens profilbild
david96
Hedersmedlem
Inlägg: 5102
Blev medlem: 2 februari 2012, 23:42

Inlägg av david96 »

Emplus skrev:Det är ett pluggat trimrör, men fått tips om att plugga ur det o köra på lättare vikter vilket låter som en bra idé och det tänker jag göra. Kopplingsfjädrarna är vita köpte Malossi - Koppling (Delta MHR) 107mm och märkte lite skillnad.
om du pluggar ur röret kommer du behöva byta huvudmunstycke 10+- storlekar annars kommer cylindern antagligen värmenypa och den kommer gå skit
Kan pilla i din cylinder om du är snäll:*
Emplus
Elmoped
Inlägg: 7
Blev medlem: 6 januari 2013, 02:34

Inlägg av Emplus »

Det är jag mycket medveten om :)
Skriv svar