Personligen skulle jag aldrig vilja ha en moppe med luftburk. Inte ens en vintermoppe, känns väldigt plastigt och muppigt enligt mig.
Jag har själv öppet filter och det är uppenbarligen väldigt svårt att få motorn att gå som den ska, men det är aldrig en omöjlighet.
Ska du köra i regn och rusk kanske du skulle ta och skydda filtret lite i alla fall. Det finns exempelvis olika sätt att skydda ditt filter utan att behöva betala en krona.
Något jag testade till fiddyn för ett par år sen är att du skär bort toppen på en 2L PET-flaska och skär även av den på mitten. Trä in filtret i flaskan, så har du en hemmagjord luftburk som inte hindrar luften i närheten av samma sätt som en luftburk.

S6 SP 70cc, Dellorto PHBG21, M. Evolution vev, S6 SP Replica, Malossi karbon reeds, S6 3.5g vikter, Polini gula fjädrar, Malossi tryck +35%, NGK Racing tändhatt, S6 filter, Snabbgas, SSP Ädelstål 280.
Kolla in mitt projekt och skriv en kommentar!
http://www.twostrokerider.se/forum/view ... hp?t=53477