Speedfight

Här pratar vi om allt som har med motor/trimning för scooter att göra.
Wejdn
Elmoped
Inlägg: 27
Blev medlem: 23 maj 2012, 17:45

Speedfight

Inlägg av Wejdn »

Hejsan! jag har ett problem jag stör mig brutalt på!
Mopeden funkar absolut inte som den ska...
Jag köpte en speedfight 2 -03 och den var trimmad med 70cc 19mm förgasare Hebo rör osv.
Då när jag testa moppen gick den helt okey inte perfekt för det var en väldigt tjock blandning då han körde in cylindern.
Nu till problemet nu när jag ska köra så drar den inte , den börjar blöddra när den stått på tomgång ett tag , det verkar som den får för mycket bensin , har bötit munstycke från 100 till 90 (Dock vare inte det rätta munstycket för min förgasare men passa ändå ) , kollat nålen och inget funkar :( , då jag inte kan så mycket vill jag ha ERAN hjälp.
Snälla hjälp mig vill ju köra moppe vafan :)
Användarens profilbild
GreckE
Kinaraket
Inlägg: 1057
Blev medlem: 5 februari 2012, 04:25
Ort: RÄMSEL

Inlägg av GreckE »

det är förmodligen inställningar.. byt munstycken och ändra på nålen tills den går bra, en riktlinje är att kolla stiftet kör fullgas hundra meter och kolla sen på tändstiftet.
om det är svart är det för stort munstycke.
om det är vitt är det för litet munstycke.
om det är oboybrunt är det bra munstycke.
Wejdn
Elmoped
Inlägg: 27
Blev medlem: 23 maj 2012, 17:45

Inlägg av Wejdn »

Jo den var svart senast jag kolla , men jag har en areche förgasare och eftersom det inte finns sats till den så undrar jag , vilket borde jag då köpa?
Skriv svar