Uppgradera datorn?

Snack om allt som rör datorer, konsoler, spel, program, datormusar, telefoner etc
Användarens profilbild
PK
#DVAJJ
Inlägg: 5337
Blev medlem: 5 september 2010, 07:45
Ort: Lidköping

Uppgradera datorn?

Inlägg av PK »

sha!

haft min dator nu i totalt 3 år. köptes begagnad. han hade precis byggt ihop den...

Processor: intel core 2 duo e6750 2.66 GHz
Minnen: Corshair DDR2 1gb (4 stycken)
Grafikkort: NVIDIA GeForce 8800 GTS (EVGA)
Moderkort: ECS NF650islit-a

det är det jag vet sitter i nu. tycker internet och det är smidigt men håller inte grafiken så bra som jag vill i spel :(

borde jag uppgradera något i den för att det ska vara bättre? tänkte om tex grafikkortet suger eller så :)


sitter en fläkt på prcessorn, har en sån där moderkortskylare, en på grafikkortet, en i nätagregatet.

sen en asstor på sidan typ 1,5 dm i radie. snurrar asdåligt.

tänkte iallafall fixa chassit lite :) lacka om allt och sätta in plexi i sidan.

tror ni att 3 fläktar räcker? 12mm. 2 på sidan som blåser ut och en på toppen som blåser ut?

den har alltid låst sig efter ett tag samt haft problem med diverse hårdiskar och det.

så göra om chassit för bra kylning och det samt spränga hårdisken med helt nytt 64 bitars windows 7. men det är ju som sagt prestandan jag vill öka :)

tips?
Användarens profilbild
Nicke_95
Farsans gamla zündapp
Inlägg: 459
Blev medlem: 11 juni 2011, 23:10

Inlägg av Nicke_95 »

Ska jag vara helt ärlig om du vill ha bättre prestanda måste du byta ut i princip all för processor+grafikortet är dåliga och ram minnena är bara ddr3 och detta betyder att du måste byta modekortet och det kommer kosta en ganska stor summa pengar tyvärr
Användarens profilbild
Motofinne
Elmoped
Inlägg: 102
Blev medlem: 12 september 2011, 15:37
Ort: Finland, Vasa

Inlägg av Motofinne »

Tyvärr så blir det väldigt dyrt att uppgradera för dej, det som du sade att du har är odugligt om du vill ha en bra dator! Men det skulle vara mycket bra om du skulle kunna säga hur mycket det skulle få kosta så kan jag plocka ihop en bra spel dator på inet.se åt dej!
Aprilia RS 125 -08
Yamaha Aerox -01
Honda Monkey -92
Kawasaki kxf 250 -10
Användarens profilbild
ValoPallo
King of the street
Inlägg: 2278
Blev medlem: 28 mars 2011, 18:09
Ort: Åland, Finland

Inlägg av ValoPallo »

Blir nog billigare att köpa en ny dator

Kan rekommendera att du antingen bygger ett Intel Core i5-system eller väntar på nya Ivy bridge
Tunturi Supersport -85

Yamaha XT 125 -83

We gotta take the bastards down, Let em' know.
We gotta smash 'em to the ground,Let em' know.
We gotta take the bastards down.
Användarens profilbild
ET.sm
Farsans gamla zündapp
Inlägg: 469
Blev medlem: 29 maj 2011, 22:24
Ort: UMEÅ

Inlägg av ET.sm »

Jadu.. säger som några andra. billigare att köpa en ny dator.. Tänkte ifall du inte får ditt svar: bli medlem här och hör med dom:) Där GARANTERAT att du får ditt svar om allt med din dator osv:)
http://www.sweclockers.com/
Användarens profilbild
PK
#DVAJJ
Inlägg: 5337
Blev medlem: 5 september 2010, 07:45
Ort: Lidköping

Inlägg av PK »

någon ny dator blir det nog inte iallafall :)

klarar i stort sett alla spel utan något som helst lagg på medium.. sitter och spelar skyrim och har viewdistance på högsta och resten på medium och det flyter riktigt bra :)

tänkte bara om det var liksom extremt dåligt grafikkort så om man byter det så blir den skitbra eller nåt ;) användes som mediadator från början..

men kan ta och modda mitt chassi ordentligt med plexi och nläktar och sen lacka det snyggt :) kanske kommer ett projekt.. vem vet :)


får se om den blir uppgraderad men det blir senare isåfall :)
Användarens profilbild
Macko96
Allvetande|Hastighetsrekord på TSR
Inlägg: 1288
Blev medlem: 19 september 2010, 10:56
Ort: Alingsås

Inlägg av Macko96 »

du borde värkligen uppgradera ditt grafikkort och din processor om du vill kunna spela... samt kanske byta dina ramminnen.
Har en DT50R från 94 till salu! Pm:a vid intresse!
http://www.twostrokerider.se/forum/albu ... c_id=18181
http://www.twostrokerider.se/forum/albu ... c_id=18180
http://www.twostrokerider.se/forum/view ... hp?t=21909
(22:11:57) Demuz: kan ni inte kicka mig på skoj? har aldrig blivit det
Användarens profilbild
Axel
Knatonymous
Inlägg: 2211
Blev medlem: 7 juli 2011, 08:31
Ort: Bromölla

Inlägg av Axel »

Projekt ploxx:D

Grafikkort o processor kanske räcker som "budget" uppgradering? lär ju knappast bli sämre :roll:
bibapeolola
Användarens profilbild
DerbiTobbe
Svårstartad skrothög
Inlägg: 263
Blev medlem: 16 maj 2011, 18:58

Inlägg av DerbiTobbe »

Om du kan lira skyrim på medium med den setupen skulle jag gärna vilja höra vad du kör med för upplösning, rätta mig om jag har fel men den där datorn är väldigt gammal och passar inte som en speldator i dagens läge?
Vad har du för chassi förresten? :)
Om du bara har 1 fläkt i toppen går det ju alltid att bora nya hål så du kan sätta dit en till :lol:
Tänkte jag göra med mitt skit chassi :wink:
Användarens profilbild
PK
#DVAJJ
Inlägg: 5337
Blev medlem: 5 september 2010, 07:45
Ort: Lidköping

Inlägg av PK »

DerbiTobbe skrev:Om du kan lira skyrim på medium med den setupen skulle jag gärna vilja höra vad du kör med för upplösning, rätta mig om jag har fel men den där datorn är väldigt gammal och passar inte som en speldator i dagens läge?
Vad har du för chassi förresten? :)
Om du bara har 1 fläkt i toppen går det ju alltid att bora nya hål så du kan sätta dit en till :lol:
Tänkte jag göra med mitt skit chassi :wink:
kör 1680x1050 i alla spel :)

vet inte vad det heter men jävligt najs design. dock rätt gammalt så vill ha ny lack :)

nej har bara en stor på sidan. inga mer :S

Bild

tror det kan bli bra om jag lägger ner tid på den :)


aja har fått svar på frågan :) skicka på om ni vill veta något mer :)
Användarens profilbild
Motofinne
Elmoped
Inlägg: 102
Blev medlem: 12 september 2011, 15:37
Ort: Finland, Vasa

Inlägg av Motofinne »

hade tråkigt så jag byggde ihop en dator åt dej. mycket billigare slipper man inte tyvärr

http://www.inet.se/kundvagn/visa/1357777/2012-01-12
Aprilia RS 125 -08
Yamaha Aerox -01
Honda Monkey -92
Kawasaki kxf 250 -10
Användarens profilbild
Mura
King of the street
Inlägg: 2743
Blev medlem: 22 september 2008, 20:38
Ort: nyhamnsläge

Inlägg av Mura »

Bild

här är en riktig data powerking (A)
Bild
Användarens profilbild
CaToXXo
King of the street
Inlägg: 3838
Blev medlem: 24 juli 2010, 12:45
Ort: Alingsås

Inlägg av CaToXXo »

Mura skrev:*bild*

här är en riktig data powerking (A)
Hade ju kunnat lägga upp en bild på min dator och bräcka dig men tänkte jag kunde vara snäll och låta dig stå kvar i rampljuset (a)
"Staight roads are for fast cars, curvy roads are for fast drivers." - Colin Mcrae

"När trådmatningen och spänningen är rätt inställld, så ska det låta som när man steker fläsk." - Gunde Svan
Användarens profilbild
k-skåpet
F.D Crew
Inlägg: 2160
Blev medlem: 13 juni 2011, 19:28
Ort: Lenhovda

Inlägg av k-skåpet »

lr på min ;) fuck off moppepöjkar! tyvärr förstår ni inte hur grym den är, saknar lysen och plexi...
Beta v1.0 Ktm edition.
http://www.twostrokerider.se/forum/view ... hp?t=40990

Söker Prorace rör, byter gärna mot portad sp-cylinder och massa andra saker, hör av dig om du har något du är sugen på att byta eller sälja. :)
Användarens profilbild
babel95
Farsans gamla zündapp
Inlägg: 390
Blev medlem: 21 augusti 2011, 22:32

Inlägg av babel95 »

jag skulle satsat på en ny compjåter ist
Användarens profilbild
kattost
Elmoped
Inlägg: 4
Blev medlem: 11 december 2010, 12:35

Inlägg av kattost »

Till att börja med..
Om nätaggregatet är dugligt i datorn och chassit inte ser ut som skit (i dina ögon), så tycker jag att du ska köpa ett uppgraderingspaket innehållande:
*Processor
*Moderkort
*Minne/Minnen


Naturligtvis även ett grafikkort.
Men om vi börjar med ett uppgraderingspaket så finns det ju, precis som allt annat, olika priser och prestanda.

Det är ju som du förmodligen vet, antingen AMD eller Intel.
Enligt mig så är AMD bäst med en lågbudget och Intel när det kommer upp i lite mer pengar. Jag tycker väldigt mycket om AMD, mycket dator för pengarna som sagt!

Är det en budget dator som gäller så skulle jag, som sagt, rekommendera ett uppgraderings paket från AMD. Så lägger du ner mer pengar på grafikkortet istället. Satte nyligen ihop en AMD dator åt en polare och satte in ett ZOTAC GeForce GTX 550Ti (kostar ungefär 1000kr). Vilket fungerade förvånansvärt bra!

Kan även rekommendera SSD hårddisk, då jag tycker att det är nog den mest värda uppgraderingen en dator kan få. Blir en jävla skillnad när du ska köra program etc. Hjälper dig dock inte värst mycket när det kommer till spel.

Angående kylning så tycker ju jag att det är värt med en vattenkyld processor ibland, finns billiga paket (solida system) nu för tiden. Förbannat häftigt...
Beror ju som sagt på din budget!

Har du spel som ett av dina intressen så lägg ner pengar på en redig dator!
:wink:
Senast redigerad av kattost den 12 januari 2012, 21:32, redigerad totalt 1 gånger.
Nio små moppepojkar, meka utan måtta
En meka för mycket, sen var de bara åtta

LEGEN... Wait for it... DARY!
LEGENDARY!
Användarens profilbild
DiNozzan
King of the street
Inlägg: 2097
Blev medlem: 17 november 2010, 21:07
Ort: Växjö
Kontakt:

Inlägg av DiNozzan »

Du kan ju klocka upp din processor till 3,33 om inte mer jag och han med kylskåpet klockade upp till 3,33 på en kvart. Bara fråga någon som kan...
Användarens profilbild
oskar94
Elmoped
Inlägg: 45
Blev medlem: 19 januari 2010, 15:01

Inlägg av oskar94 »

Det du främst behöver prestanda i för att spela spel är grafikkort och delvis processor. Köper du en billigare variant av quadcoren för sokel 775 som jag förmodar att du har och ett Ati Radeon HD 6850 el 6870 så ska du se att datorn klarar sej minst 2 år till! :) Glöm ej att kolla så ditt nätagg klarar att ge tillräckligt med ström till nya lite mer strömkrävande grafikkort om du nu skulle skaffa det, dessa jag nämnde har t ex rekommenderat minimum att du har 500W i ditt nätagg. :)
Användarens profilbild
FiiDDe
Elmoped
Inlägg: 13
Blev medlem: 19 december 2011, 20:06
Ort: Svenljunga

Inlägg av FiiDDe »

Är rätt svårt att svara på om du inte säger vad du använder den till :) spel lr?
Användarens profilbild
DerbiTobbe
Svårstartad skrothög
Inlägg: 263
Blev medlem: 16 maj 2011, 18:58

Inlägg av DerbiTobbe »

PoWeRKinG skrev:
DerbiTobbe skrev:Om du kan lira skyrim på medium med den setupen skulle jag gärna vilja höra vad du kör med för upplösning, rätta mig om jag har fel men den där datorn är väldigt gammal och passar inte som en speldator i dagens läge?
Vad har du för chassi förresten? :)
Om du bara har 1 fläkt i toppen går det ju alltid att bora nya hål så du kan sätta dit en till :lol:
Tänkte jag göra med mitt skit chassi :wink:
kör 1680x1050 i alla spel :)

vet inte vad det heter men jävligt najs design. dock rätt gammalt så vill ha ny lack :)

nej har bara en stor på sidan. inga mer :S

Bild

tror det kan bli bra om jag lägger ner tid på den :)


aja har fått svar på frågan :) skicka på om ni vill veta något mer :)
Men vafan borra hål för fläkt i toppen då och vart du nu vill ha fler :lol:
Eller det kanske inte får plats med fläktar? :P
Användarens profilbild
littlebennyboi
RRxRäzer
Inlägg: 856
Blev medlem: 21 juni 2011, 15:10
Ort: Vega

Inlägg av littlebennyboi »

Jag kör med

E6750 2,66 ghz
DDR3 8 Gb 1333 mhz
XFX raedon 6870 1gb

Och det funkar riktigt bra just nu i dom spelen jag spelar tex Wow, Mw3,Mw2

Bf3 funkar väldigt dåligt pga processorn tror jag funderar på att köpa en begagnad Quad core. :D
LittleBennyBoi

Kolla in mitt album och projekt !
http://www.twostrokerider.se/forum/view ... hp?t=36631
<------------------------------------------
Användarens profilbild
k-skåpet
F.D Crew
Inlägg: 2160
Blev medlem: 13 juni 2011, 19:28
Ort: Lenhovda

Inlägg av k-skåpet »

littlebennyboi skrev:Jag kör med

E6750 2,66 ghz
DDR3 8 Gb 1333 mhz
XFX raedon 6870 1gb

Och det funkar riktigt bra just nu i dom spelen jag spelar tex Wow, Mw3,Mw2

Bf3 funkar väldigt dåligt pga processorn tror jag funderar på att köpa en begagnad Quad core. :D
du grabben, de var ju ingen dålig bump, hade du nån fråga lr :)?
Beta v1.0 Ktm edition.
http://www.twostrokerider.se/forum/view ... hp?t=40990

Söker Prorace rör, byter gärna mot portad sp-cylinder och massa andra saker, hör av dig om du har något du är sugen på att byta eller sälja. :)
Användarens profilbild
littlebennyboi
RRxRäzer
Inlägg: 856
Blev medlem: 21 juni 2011, 15:10
Ort: Vega

Inlägg av littlebennyboi »

k-skåpet skrev:
littlebennyboi skrev:Jag kör med

E6750 2,66 ghz
DDR3 8 Gb 1333 mhz
XFX raedon 6870 1gb

Och det funkar riktigt bra just nu i dom spelen jag spelar tex Wow, Mw3,Mw2

Bf3 funkar väldigt dåligt pga processorn tror jag funderar på att köpa en begagnad Quad core. :D
du grabben, de var ju ingen dålig bump, hade du nån fråga lr :)?
Vad jag tänkte bara säga att det funkar riktigt bra med en E6750 ändå fast den är så gammal det var ingen bump :P
LittleBennyBoi

Kolla in mitt album och projekt !
http://www.twostrokerider.se/forum/view ... hp?t=36631
<------------------------------------------
Skriv svar