1,5 Derbiprojekt testrun o folkisar 16/7/12t

Här kan du visa upp ditt projekt som inriktar sig på cross och supermotard. Inga frågor i detta forum!

vilken svänghjulskåpa?

gilera original
20
24%
gilera kapad
17
20%
Derbi kapad (om jag kan köpa loss den av DiNozzan)
46
55%
 
Antal röster: 83

Användarens profilbild
k-skåpet
F.D Crew
Inlägg: 2160
Blev medlem: 13 juni 2011, 19:28
Ort: Lenhovda

1,5 Derbiprojekt testrun o folkisar 16/7/12t

Inlägg av k-skåpet »

Bild
Tja, vi ska göra ett projekt om våra två typ Derbis! brukar altid meka tillsammans då två hjärnor e bättre än en (lr ah me DiNozzan e de knappt ;)) och tänkte att då kan vi göra projektet tillsammans med, roligare att följa då det händer dubbelt så mycket! :)

Bild
INFO I SPOILERN NEDAN FÖR BILDEN!
[spoiler]
Bild

finns tyvärr inte så mycket historia bakom projektet, jag köpte den, mina planer var klara o de var bara att köra igång :)

Bild

Få en fet brukshoj som går att använda varje dag utan att behöva meka och vara rädd om den ska starta lr ej!
De hade ju inte vart helt fel att va snabbast i älghult o kunna showa inför de nyfödda moppepojkarna ;)


Bild

Block: EBS50 standard
Tändning: Ducati standard
Cylinder: Malossi mhr 80cc (mhr replica kolv)
Rör: Yasuni r3
Förgasare: Stage6 pwk 24mm
Vev: Doppler 18k rpm
Luftfilter: Stage6
Insug: Malossi
Drevning 13/53
+annat smått o gott som jag ännu inte tagit reda på!

Bild
HPI innerrotor
porta cylindern
iridiumstift
matchporta block
total genomgång av motor med nya lager/packiningar
fixa nått lyse som drivs på batteri man måste ladda
yz platta :?:
Ktm framskärm
fatbar
dreva upp något steg med ny drev/kedja
ssp snabbgas
avgasbandage
usd gaffel om jag får pengar över
och en jävla massa roliga grejer mer! :)
[/spoiler]

Bild

INFO I SPOILERN NEDAN FÖR BILDEN!

[spoiler]
Historia
Ja. Vad ska man säga... När jag sålde min stunt Viva till K-skåpet så ville jag börja stunta med växlat och det var väll ganska intressant! Så åkte ner till Malmö och köpte mig en Stunt-Senda med 70cc arisal, 17,5 och lite såtrimmad! Men sen när K-kåpet fick hem sin DrD och var snabbast i byarna så var det inte så intressant att köra bakhjul så jag började trimma den lite till. Men till ingen nytta. Och sen så startade jag detta projekt och nu hoppas jag att jag ska kunna dra han! ;)

Mål
Få en fet brukshoj och dra K-skåpet i 402 och 204m race! Att ha skoj och att lära mig allt om Derbis EBS motor! :) Att kunna ta hojjen varje dag och inte vara rädd om den startar eller ej som det var innan jag började meka med den! Sen att smeka kompisens Drac så in i h*lvete är inte inte heller tråkigt ;)

Klart: :D
Kommande :(
Kanske :?

Setupen innan jag klyvde motorn var:
Airsal 70cc
Dellotro 17,5
Malossi carboon reeds 0.30
Malossi boostbottle
Biltema luftfilter
Metrakit lameller med orgfjädrar


Nya setupen
Block: EBS Matchportat/Polerat :D
Cylinder: Polini guss 80cc :D
Tändning: Orginal Ducati :D
Vev: Doppler (40mm) @ 18.000 rpm :D
Rör: Metrakit sp :D
Förgasare: PWK 24mm (110 munstycke) :D
Insug: Barikit 24-28mm :D
Membran: Malossi (Racing) VL6 :D
Lameller/Fjädrar: Metrakit - Lamellsats (Pro Race) :D
Boost bottle: Malossi (M.A.C.S.I. Viton) :D
Luftfilter: Biltema :D
Drev: 13/48 :D
Lager i motorn: SKF :D

Styling/Chassi
Byta bensinslangar :D
Sätta dit ett kedjeskydd :D
Bromsvätskebehållare bak :D
Polera små saker :D
Sota ur avgasystemet :D
Nya drev och kedja 13/53 :D
Biltema fatbar :D
Stöd :D
Baklyse :D
Framlyse :D
Byta däck fram :(
Däckpenna :(
Undertail :(
Lacka/modda kåporna :(
Lacka gaffeln svart :?
Byta lager i gaffeln :(
Byta lager i motorn :D
Avgasbandage :?
[/spoiler]

update 4/1 2012

[spoiler]Som det står nu!

Bild

Innan byte av bensinslang på DrD´n (skitig, vi ska tvätta imon)

Bild

Efter byte av bensinslang

Bild

Kommer ny update senare.

Teaser på vad som komma skall ;)

Bild

Kommentera gärna![/spoiler]

update 5/1 2012
[spoiler]har mekat nonstop i 3 dagar nu så har lite grejer vi tänkte visa!

det mesta som har hänt är på StuntSendan så det är:

Boostbottle malossi (förhoppningsvis dra den mindre bensin)
reeds malossi (0,30mm:)
polerade fälgar
polerad kick, växelpet och kedjespännare
halvt färdiga med att lacka om kåporna, grundfärgen tog slut mitt i och det är en hel del att laga på vissa av dom
kapat ena kåpan, den andra ska lagas först!
bytt kedja, drev och hjulaxel
röda slangar

på DrD´n är det:

polerat fälgarna
malossi reeds (0,35mm)
lackat bakkåpor svarta
röda slangar

langar lite bilder och en film på vårat mek! :D

dom nya dreven på Sendan!
Bild

DrD´n som han står nu!
Bild

nypolerad fälg @DrD´n
Bild

ramen han blänker på!
Bild

boostbottle på Sendan
Bild

veckans bidrag i bildtävlingen, ganska fet härifrån ;)
Bild

och en film på hur man ska polera en bakfälg bonnestyle! när fi filmade var det lite väl lågvarvigt!
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EJu7S_jE ... e=youtu.be[/youtube]
[/spoiler]

Update 6/1/2012

[spoiler]sp rör på DrD´n nu, ska polerad upp litet bättre sen men kan ju säga att han går på bra som fan!
ber om ursäkt för den sunkiga dracen men de var den enda bilden man såg röret bra på :)
Bild[/spoiler]

miniupdate 7/1/2012

[spoiler]kört in DrD´n me sp-röret nu kan man säga! jag DiNozzan och räzerdracen
tog en 6 mils runda i regnet för att äta pizza, tyvärr fick inte DiNozzan köra men jag, snäll som jag är så skjutsade jag honom då dracen är så låg att ljuddämparn går i bakdäcket när han skjuttsar ;) Hoppas ni uppskattar våra små bloggningar och moppehistorier, tyckte det kan vara roligt som omväxling från bara mek o pill :)
förstår det som att ni gillar våra små bloggningar med så lägger ut en film från gårdagens körning ute vid crossbanan! hade lite rolit bara så inga överseriösa kommentarer tack ;)
http://www.facebook.com/photo.php?v=2550506246302 hoppas ni kan se den, skriv annars så fixar jag det :)[/spoiler]

[spoiler]Update 11/1/2012
inga kommentarer alls på förra uppdaten? tråkigt!
aja, jag kämpar väl på ett tag till vet att det inte är något större som har hänt!

både bra och dåliga nyheter!

bra nyheter
var hoss polisen i förrgår....
var så att jag råkade bli tagen med vivan för ett tag sedan i växjö vid 4 på natten blåsandes 60 på gånggata utan lysen och grejer...
men jag stannade ju inte för det och dom försökte tills min polare tyckte att en stock var lite för hög och flyger av, givetvis rammla jag med då och mopeden startar inte.... vi gör det enda smarta och börjar springa, killen fastnar i en taggbuske och vi blir tagna... men på något jävla vänster har dom lagt ner allt och jag blev straffri:D

dåliga nyheter!
att man inte ens kan parkera en moped utanför skolan utan att dom ska sabotera, dom jävla f*ttorna snodde min tändkabel och hatt!
vill dom mig nått kan dom ju iallafall säga de till mig så jag kan döda dom f*ttorna?
vet att det är tråkigt med update utan bild så slänger in en på vivan hur han såg ut när jag blev tagen ;) bjuder på den så får ni se mig i egen hög person med!
Bild[/spoiler]

Lägesupdate 2012/1/13

[spoiler]Tänkte mest bara göra en lägges update! :) (från DiNozzan)

Tja! Idag var jag ute och lekte med moppen på isen (en is på 10X10m) Då tänkte jag att jag kunde pressa moppen och kolla vad den gick i. Tyckte att den gick bra för att blöddra, gick i 87 km/h :)

Jag har länge velat ha ett 130 munstycke men det har inte kommit in i lager på den återförsäljare jag har på 3 veckor? 0.o Och tycker det är onödigt att beställa från Ts när jag bara ska ha ett. Nu kör jag med 140 och det blöddrar lite fortfarande och stiften är svart. Kör med 140 nu men efter som att han aldrig får hem dedär j*vla munstycket någon gång så beställde jag ett 134 istället och hoppas på att han ska få hem det tills på tisdag :) Detta är alltså om Sendan! :)


Bild

Stiftet med 140 munstycket:) (ljuset gör att det ser vitt ut, men det är lite för fet blandning, inte dirr efter körning heller)
[/spoiler]
Update 18/01/12

[spoiler]börjat bygga ett depåstöd i träslöjden nu, tackar er för den iden :)

har även beställt hem en luftskruv vilket saknas på DrD´n och en nål som jag råkade skjuta iväg när jag skulle ställa nålen... i hopp om att den ska kunna gå riktigt bra inom en snar framtid :) som den går nu är förjävligt, drar ju inte ens DiNozzan på 201m sträcka.... sen börjar han varva upp till hundra och sen håller den på och dö på maxvarv så kan ju knappt hålla en marchfart på 95 :( men det ska ställas in så bra det går av min moppegud björn i marhult! legenden med 14 mt5or, en aprillia rx, en mb5, en cpi popcorn, en Derbi Senda och en sym jet... riktigt duktig kille! och när de e färdigt ska jag se om jag behöver byta munstycke.

Efter det börjar det rediga vässandet med yasunirör och eventuell portning :)

nya fälgar och däck kommer nog snart på han med, svarta i riktigt fint skick med polerad fälgsida, vad tror ni? :)

någon som har sett en snygg clean kick, vill ej ha något eloxerat men ändå lite roligare än originalet då min är lite kicklös för tillfället...

OT, har plockat hem mig en billig strippad kinamoppe att leka med i sommar! hade en förra sommarn och den var med om mycket ös!

ber om ursäkt för mycket text så kan gottgöra det med lite bilder :)

Bild
dinozzan och mig på förra sommarens åk ;)


Bild
anledningen till att jag behöver en kick, impar ju inte direkt på brudarna när man måste springa igång pärlan!

Bild
början på stödet, kommer bli snyggare sen när det är klart, DiNozzan ska bygga ett lika dant när vi är färdiga med detta :)
[/spoiler]
Update 23/1

[spoiler]Chacha bloggen! DiNozzan här!

Nae, men förra vecka bara orkade vi inte göra någon update pga av att vi inte får några comments. Men idag får man väl ta och börjar skriva lite då ;)

Så förra veckan och idag så har vi ställt in mopparna ganska bra, eller Sendan går som den ska nu, som ett skott :) Men DrD´n som är så bra enligt dogge (baaaoooooooouuuuutian) Är inte inställd så bra, han köpte en ny nål för han "sköt" bort den gammla. Sen när han fick hem den så hitta vi den gammla^^ Men han beställde inte bara nål utan också en blandningsskruv! :) För det satt ingen på :s Men nu så får DrD´n lite för lite bensin så ställs in fortfarande :)

Sen idag så följde han med mig hem efter skolan så vi tänkte bara lacka och laga lite kåpor så vänster sidokåpa och vänsterkylarving är nu klara för den svarta fina lacken :D Sen så börjar det försvinna mer och mer buntband på den vänstra sidokåpan nu med :) Nu ska det bara läggas ett lager till med glasfiber och spackla igen hålen som han borrade åt buntbanden. Så nu ska nog gå ner och lacka kåporna i svart :) Det kommer nog bli en update till inom kort, kanske till och med ikväll 8)

Kolla även vad jag skrev åvan, ska komma en 19mm istället för en 17,5 :)

Tack och hej leverpastej! :)

Ny update idag! :)

Nyss så lackade jag färdigt kåporna och tog lite mer glasfiber på dom och hoppas att alla hål från buntbanden försvinner. Nu över till bliderna (sry för dåligt tagen bild men ni ser ju iaf hur det blev :)

Bild

Vänstra bakkåpa! :)

Bild

Vänstra kylarvinge! :)

Det var allt för mig denna gången// DiNozzan

Hoppas ni kommenterar nu! :)
[/spoiler]
update 3/2/12

[spoiler]vet att det har vart dåligt ett tag nu, jag och dinozzan har vart i idre och drygat oss i -17 grader helt utan anledning...
så får väl ge er en update, de som händer just nu är att jag håller på att modda ihop mina bakkåpor med bakskärmen och att min växelpet är helt slutkuggad så får nu köra med världshistoriens sletnaste pet... tnt lighty rödeloxerad...
Bild
men värst av allt! dinozzan funderar på att sälja moppen bara för att han inte orkar ta kortet, hans anledning var "jag måste ta bussen till kursen" och hans mamma inte låter honom köra utan...
hej på er!
[/spoiler]
Update 6/2/12

[spoiler]Tjenäää!

fortsatt med ihopmodden på mina bakåpor på DrD´n men har tyvärr ingen bild på det!
Bra nyheter är att DiNozzan förmodligen ska behålla derbin :)

Har hållt på och lekt lite med olika svänghjulskåpor idag, frågar nu er, vad tycker ni jag ska köra med? kapad lr okapad, oavsett vilket det blir så blir det gilerakåpan och den kommer förmodligen lackas om med!

Strunta i TnT peten då jag hittade en ny idag i DiNozzans reservdelslåda (även där jag hittade svänghjulskåpan, en original sm framskärm som jag nog ska köra på då den nuvarande är för jävla ful.

Blir en riktig ktm ihop med ktm platta när det blir lite ljusare utomhus!

Hittade även en original gilera hastighetsmätare som jag nog ska köra på! just hastigheten kör jag genom mobilen (x8 ) nertryckt i ett hål i styrpaden men en varvmätare är ju förbannat kul att ha :D

lite bilder då ;)

Bild
förebild med den sjukt fula tnt peten ;)

Bild
bild med kapad kåpa!

Bild
som han ser ut just nu för tillfället med gilerakåpan (även denna jag ska köra med om jag kapar) :)

tjenääää and out![/spoiler]

har ju redan gett er en bild på mig att dra i han åt så här har ni ett par på dinozzan ;) ha en trevlig lördag!

[spoiler]Bild

Bild

Bild

Bild[/spoiler]

Update 14/2/12

[spoiler]Hej, ni får ursäkta lite stavfel idag då jag kör snabbt som fan då jag bumpade men råkade faila updaten! Hänt rätt mycket egentligen men Dinozzan är ju som sagt endast 12 och sover därför hela dagarna istället för att ta kort på vad som har hänt där! men det kommer nog imorrn så sålänge får ni nöja er med mitt lilla hobbymek ;)

Bild
som han står nu, extremt majestätligt inne i ett föråd :(

Bild
Nya framstänkan, hatade den gammla fula tun´r, såg ut som an anka med den på så köpte loss en original av DiNozzan, det ser bara skabb ut på bilden :)

Bild nya hastighetsmätaren! det enda x8 duger till :D

Bild
Snabbgaset, sletet som fan! men ska få en omlack när jag ändå tar de fula blåeloxerade locket :)

de va allt jag hann me så fort jag kunde! ;)[/spoiler]

Update 15/2/12

[spoiler]Nu har DiNozzan fått tummen ur röven och tagit kort på vad vi gjorde i torsdags :)

han ska skicka in ramen på pulver hoss en polare så den blir svart :)

Bild
sving ska såklart med få pulver :)

Bild
ramen, sunkig som ett as och väldigt lite cromad till skillnad mot en riktigt fet Derbi jag såg en gång....;)

Bild
gaffelbenen som ska renoveras :)

Bild
motorn, kommer bli rejält uptvättad men är redan frisk överallt så behöver ingen renovering :)
[/spoiler]
Update 16/02/12
[spoiler]Tja :)

plockat hem mitt älskade hemmabygge från marhult nu! en baotian classic från -90 talet med en påhängd småvässad vivacitymotor! setupen är bara lättare vikter och malossi multivariator men han accar så in i helvete!

ser ghetto ut, men så jävla skön att köra och så jävla rolig att leka med att derbin är nästintill pensioneras! ;)

lite pics!

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild
showfinnish på motorfästerna ;)
[/spoiler]
Update 3/3/12

[spoiler]Tjena, kommer nyss hem från lite mekande, blev riktigt nöjd över resultatet! hängt på ett par svarta sm-fälgar, paioligaffel och en bromspedal :)

Även börjat hänga på mina gammla sm på polarns drac, likaså gammla cateyet och sm framskärmen, kommer även en derbisving och såklart bakdäcket på den senare men hade ingen axel hemma idag :)

DiNozzan har såputsat lite i väntan på ramen med, mest polering vad jag vet :)

DrD´n
Bild
derbin där han stog o ruttnade i skogan i väntan på lite mek :)

Bild
Tyvärr enda bilden vi tog medans vi mekade :( kommer kanske en film på det om Mxabbe har kvar det på kameran :)

Lite efterbilder då :)

Bild

Bild
Mxabbe och dinozzan med på bild :)

Bild
[/spoiler]

Dracen
[spoiler]Bild
Som den såg ut när vi började :)

Bild efter lite arbete :)

Bild
fälgarna som ska på :)

Bild
färdig för denna gången, ska bara skaffa en bakaxel så kommer även sving o bakhjul på :)
(den kommer även bli omlackerad, kapade bakkåpor och omklädd sadel så tro inte vi slänger sm-kittet i sjön! kommer bli en jävligt frän drac imo :))[/spoiler]

DiNozzans polering...
[spoiler]Ska jag vara helt ärlig är jag inte helt säker på vad fan han har hållt på med men jaja, han skickade domhär bilderna så gissar på att han har polerat lite småsaker :)

Bild

Bild

Tack i förväg för att ni kommenterade :)[/spoiler]

update 10/3/2012 Yasuni r3

[spoiler]Plockade hem ett yasuni r3 i ah, sämre bruksskick ganska billigt så har polerat lite på det, ska sitta på DrD´n, måste bara få tag i autosol från DiNozzan! Har även byggt en höjningsats o monterat men glömde ta kort och har inte moppen hemma nu :cry:

Före:
Bild

Bild

Efter:
Bild

Bild

Observera nu att det som vanligt när man polerar inte blir lika bra på bild som det egentligen är :)[/spoiler]

Update 11/03/12

[spoiler]Tjena, vart i kalmar o mekat lite husa idag, fick med mig lite roliga saker! imorrn åker Yasuniröret på tillsammans med lite annat kul så då blir det testrun och bild på höjning/ nymonterade sakerna! :)

Bild
Husaberg fs 650 originallyse :)

Bild
Ska testa och se om det ser bra ut, satt på te 450n innan dom nya monterades :)

Bild[/spoiler]

Update 12/03/12

[spoiler]Tjena! :) Monterat på alla roliga saker på moppen nu, ska bara plocka hem en munstyckessats till den med så den kan gå på lite med yasunit med! Orkade inte göra en film då vi var klara vid halv 8 och då var det redan mörkt och den är ganska slö nu ändå!

Husaberg fs 650 lyse och nya handskydd, får ett ganska fett supermotardstuk med det på :)
Bild

Höjd bak igen, sålde ju min häjningsats till Trueborn här på forumet för att höja den en extra bit om man säger så :)
Bild

Yasunit på, ganska kass upphängning men orkade inte bygga så seriöst ;)
Bild

Hängde på ny kedja för ett litet tag sedan för att den andra var så sleten men har nog inte lagt upp nån bild på det kom jag på :/
Bild[/spoiler]

update 18/3/12 Ram färdig @ Senda

[spoiler]Tja, fick hem ramen från pulver i fredags, riktigt fint blev det! Kåporna är väl i bttre stuntskick som ni ser men vafan det ska ju gå att använda med! det mesta är färdigtmonterat nu, ska bara få tillbaka undre gaffelkronan och byta packboxar i gaffeln + lite småsaker :)

Bild

Bild

Bild
Byggt oljeplugg lr vad man ska kalla det :)

Bild

Biltema fatbar!

Bild[/spoiler]

Update 24/03/12

[spoiler]Tja grabbar! Det har vart lite slömek och tvätt på tavlan i väntan på nya prylar :) polerat lite rör o grejer, drar iväg en beställning på ts så fort polarn berättar va han ska ha för slang te sin boutian classic 8)

Bild
Putsbögen dinozzan har vart i farten och gjorde klart mitt yasuni nu, mycket nöjd :)

Bild
tvättade undertailen ett bra jävla tag så man kunde se igenom den iallafall, showa klibban e borta och ska ersättas med polini så fort jag får hem det av victorh

Bild
Den drygaste av de dryga fångades på bild! han ville va me på ett hörn då han va så jävla stolt över att hinna byta 4 buntband te svarta på endast en kväll ;)

Bild

Bild
och en liten bild på vad jag har gjort hela dagen, mekat k50! vilket jävla vidunder, toppar 75 me lite jävla vilja ;)

Bild
beställningen på ts, det röda är te DrD´n o de blåa till sendan (fråga mig inte vf jag gjorde streck runt båda, paint är fan kul att sitta o måla i :D

Kommer testrun i veckan på när DiNozzan är ute o fuckar sig nu när den är riktigt inställd om vi får 5 kommentarer ;)
[/spoiler]

Fråga 05-04-12
[spoiler] Tja, var nyss nere och skulle kolla skicket på mina kolvringar då till min stora förvåning var det endast en kolvring, han innan mig sa att det var en mhr replica 80cc vilken har dubbla kolvringar men det är tydligen en vanlig mhr 80cc (inte team) men kollade upp dessa på ts och den vanliga går på en hundrig mer trotts enkla kolvringar, är det någon som vet om några av dessa cylindrar är märkbart vassare än den andra,är det någon skillnad sen när jag ska porta och hur stor skillnad gör det egentligen med dubbla ringar? tack på förhand! :) [/spoiler]

DiNozzan´s Derbi Skar. Och ny setup!

[spoiler]Tja! DiNozzan här! Nu är det så att jag skulle köra till min kompis och hjälpa han med hans mrx. Han bor dock 2mil hemifrån mig så jag var tvungen att ta min Derbi som inte riktigt var ihop mekad. Men när jag hade kört och tankat så kände jag att den började gå sämre. Men det sket jag i så jag fortsatte och efter ungefär halva vägen så låste sig bakhjulet i 90 blås och jag gjorde ett svart sträck på 55m 8) Men när det låste sig så tänkte jag "*fult ord* nu skar moppen". Men jag sket ganska hårt i det och ringde till styvforsan efter hjälp att få hem moppen. Gick väl ganska bra ändå vi packade in moppen i bussen och körde raka vägen hem. Efter ett tag kom han/dom som jag skulle meka med tidigare förbi och det visa dig sig som sagt att moppen skar.

Men till det lite tråkiga var att moppen hade inte skurit om han som jag köpte moppen av hade sagt att den nyss hade satt på Airsalen. Så det var jag som "körde in den". Men efter som att han aldrig hade sagt något så visste jag inte det och hade alltid full gas :(

Här kommer en bild på blivande setupen! OCH SÄG TILL OM NI HAR NÅGOT AV DELARNA TILL SALU! Eller liknade!

Bild

Har även blivit ändrade planer! Ska inte bli någon stunt längre. Det ska blir en hyffsat vass bruksmoppe :) Se ändringarna där uppe![/spoiler]

Lägesupdate 23/04/12

[spoiler]Tja, är medveten om att det går jävligt sakta här men båda har vart med om lite tråkiga saker men det är påväg upp igen som tur väl är :D

kan väl börja med den stora nyheten att dinozzan plockade hem detta ifrån ts idag :) Bild

Nästa roliga sak var att jag drog en beställning till DrD´n för nån vecka sedan :) Bild
Vissa saker kanske ser lite mysko ut me färger o sådant men allt rött skall bort, den ska bli blå/gul/svart, inte mycket blått o gult, ska specialtrycka ts 80 klibbor med (för er som kan husaberg så vet ni att det är deras färger o T-ett står för tvåtakt, S-ett för förgasare och såklart 80 för kubiken) ah, det ska såklart bli en liten husakopia för att jävlas med alla som bygger KTM kopior ;) Andra nyheter är att jag har byggt en höjningsats på 10cm... blev lite hög så ska sänka ner den en bra bit! lite andra småsaker är det så klart med men vafan.. palla tjabba om varenda liten detalj, har tyvärr inga bilder på nån av hojjarna i nuvarande skick så det var allt för denna gången :D

Dra gjärna in en kommentar så jag slipper göra en helt egen sida full med bumpar ;)[/spoiler]

EXTREM UPDATE! 20-05-12 Sendan är igång!

[spoiler]Tja! Efter att vi har varit lite lata och inte orkat pillat med Sendan så mkt och pillat med lite annat så har vi det tagit lång tid^^ Men det har även varit lite krabb med den nya vev som skulle dit! Det var gängpajj i den så det har tagit en hel del tid! Men vi har som sagt helrenoverat Sendan efter att den skar! Den nya setupen ser ni där uppe vid bilden orkar inte riktigt skriva allt igen! :) Men ni ska ju ha lite bilder också så här har ni några!

Bild
När vi lyckats få bort kopplingskorgen!

Bild

Lite rost och skit i vevhuset.

Bild

Det hålet som är trekantigt ska inte vara där men går sönder i nästan alla EBS motorer. Filade upp det lite så nu är oljeflödet bättre i motorn ;)

Bild

Polerade upp vevhuset och insuget för bättre flöde!

Bild

Dom båda motorblocken! :) Och veven till nere till höger!

Bild

Efter att Björn Vene matchportat blocket lite! ;)

Bild

Efter poleringen på Sp´t

Bild

När vi fått igång skiten så rök det lite^^ Och när Röken lagt sig så ser det ut såhär^^

Bild

Som Derbin står hemma hos mig nu! :D

Bild

Äntligen!

Bild

Bättre bild på mitt nudebar!

Bild

Och här är en liten bild på Polini guss 80cc, Barikit 24-28 mm insuget med PWK 24mm förgasaren! Och sen får man ju inte glömma Biltemas Sportfluftfilter som ger 10hk! (h)

Här är även två uppstarter med:

FÖRSTA!
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2KuaXp1y ... e=youtu.be[/youtube]

Och när den är bättre inställd!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mLeJysyV ... e=youtu.be[/youtube][/spoiler]

Läges uppdate 03/06/12

[spoiler]Tja! Hänt en hel del sedan senast om man säger så men inget vi orkat dokumentera :) hållt på med inställningar på DrD´n så börjar verkligen närma mig nu (kan ju tillägga att förgasarinställningar är nog det jag hatar mest i hela världen) ;)

vart i kungsbacka på meetet med o de var ju bra... för det mesta iallafall! men det var ju en liten tråkig grej med DiNozzans hojj som boostbottlen hoppade av på och drog då så mycket tjuvluft att den gav fullgas och utan nyckel o skit får man lätt panik o han smällde nästan morsans fård (har nu monterat dödarknapp på den då det gör lite småont att rycka tändhatten på fullvarv)... så det blev åka DrD hela crusingen för både mig o mr.DiNozzan! lite tråkigt var det att vi inte fick till bra inställningar varken han eller jag så blev ju inget raceande för oss, dock vår slöa jävla dracpolare med nån 80cc från stenåldern och sp-rör fick ju känna på lite nederlag ;) som kul fakta så var hela motorn nerplockad i molekyler och färdigbyggd till klockan 5 på morronen så de var lite därför vi inte riktigt fick tid att fixa våra :)

kan ju bjuda på lite bilder från resan :)

Bild

Bild

Bild[/spoiler]

Update, betastyle!
[spoiler]Det har funnits lite hintar här o där på forumet om man vart aktiv o lite genomtänkt så har man nog redan luskat ut vad denna update handlar om! För er som inte gjort det är det så att DrD´n är skrotad för att göra utrymme åt något jag tycker och hoppas ni andra håller med är något fetare... en beta! (jag hade mina anledningar, det kan jag lova.) det är dock inte många delar som kommer saknas då endast ram, sving, styre o kedjerull gick i soptunnan. Denna kommer bli ett bra mycket seriösare bygge än rishögen till Derbi som egentligen inte var mycket att hurra över (utom motorn då) exempel på det är att motorfästen har specialbyggts, likaså stötdämparupphängning, rörupphängning, bromssystemupphängning, paiolligaffeln har hoppat över o likaså har ebs motorn med alla dess roligheter! :) nå vidare showhoj försöker jag inte få utav den utan mer en riktigt rolig lekmaskin därav den kassa matsvarta lacken o dekalbombningen! Tro bara inte att det är ett buntbandsbygge för det utan allt är riktigt seriöst byggda grejer :) och jag kan väl tänka mig att ni vill ha lite bilder på ghettoskönheten? ;)

Bild
får man tillome en glimt att projektledarn själv ju ;)

Bild
stödämparupphängningen

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 4962_o.jpg[/img]
ännu en bild!

Bild
Första inpassning av motorn :)

Bild
helheten, ioförsig var inte riktigt allt färdigsvetsat på den bilden men inget man riktigt ser så :)

Vill tacka både Pressdetaljer Lenhovda och Björn Johansson från Birgers maskiner i Marhult så hemskt mycket, utan dom hade jag aldrig fått ihop detta och sammtidigt hoppas att ni fortsätter följa projektet, för det är inte dött, snarare tvärtom och har fått sig ett nytt liv 8)[/spoiler]

Hpi tändning @Betan
[spoiler]Det stora problemet jag haft med eldade tändstift e nu försvunnet o allt detta tack vara en HPI innerrotor som jag köpte av en kille här på forumet! Riktigt nöjd blev jag o jävlar vilken gasrespons man fick. :) Förutom det har jag kapat bakskärmen o dekalbombat sönder den med massa snusloggor 8) Inte för att jag kan stunta eller egentligen tänkt lära mig men man vet ju fan aldrig o då har man ju en anledning till varför den e så skabbig! :)

Bilderna är tagna med en x8 med mig som fotograf... bättre kommer såsmåningom så fort alla me en redig telefon orkar langa hit bilderna dom tagit men en liten update blev de ju! lite förgasarpill e de kvar men ni kan nog få en testrunfilm om någon dag :)

Bild

Bild

Bild[/spoiler]

Sneakpeak 14/07/12
[spoiler]Tjena! testrunen kommer inte idag då jag ville göra den lite roligare o seriösare än vanligt så vi ska fortsätta med filmningen imorgon o sedan redigera ihop de till nått halvsnyggt man kan ha lite roligt me nån timme :)

Bild

Bild
(ja framskärmen e provisorisk för sm-stänkan rammlade av en dag så polarn kör me den på sin beta tills han skaffar en ny o det regnade så vi tog vad som fanns hemma :)[/spoiler]

testrun o folkisar 16/7/12t

ni måste ju inte ta filmen på fullaste allvar! den är gjord i windows movie maker av 5 konstant småfulla grabbar, men komentera o gilla gärna så jag kan få showa för Mxabbe :)
http://www.youtube.com/watch?v=Wts2fNGNuCI&feature=plcp
Senast redigerad av k-skåpet den 16 juli 2012, 01:33, redigerad totalt 70 gång.
Beta v1.0 Ktm edition.
http://www.twostrokerider.se/forum/view ... hp?t=40990

Söker Prorace rör, byter gärna mot portad sp-cylinder och massa andra saker, hör av dig om du har något du är sugen på att byta eller sälja. :)
Ekman
F.D Moderator
Inlägg: 4266
Blev medlem: 29 april 2010, 19:56

Inlägg av Ekman »

dehär ska följas! ;)
Användarens profilbild
Awwee
Svårstartad skrothög
Inlägg: 257
Blev medlem: 13 juli 2011, 19:09

Inlägg av Awwee »

HAhha nice med dubbel projekt ! :D. ska följas :wink:
"Fuck You I Ride A Derbi"

Tuta skrev:Men lägg av å klaga jävla hobbymoddar
bensinskalle skrev:
Eventuellt säkring som gått. Säkringen sitter på pluskabeln till batteriet. Kan du inte byta den är det läge att gå tillbaka till att spela wow och låta moppen vara ^^
joar
Farsans gamla zündapp
Inlägg: 659
Blev medlem: 14 juli 2011, 06:36

Inlägg av joar »

sköönt projekt 8)
Användarens profilbild
Victorh
F.D Crew
Inlägg: 4176
Blev medlem: 29 maj 2011, 09:35
Ort: Vasa, Finland

Inlägg av Victorh »

haha de är du kylskåpskilen :D

som vi redan konstaterat efter 50kommentarer du gjorde årets kap på derbin kommer följas och slå vad om du får den se snygg ut i stylingen kommer du tjäna några k på detta om du säljer den ;)

dinozzan
nice att se ett lite annat stunt projekt :D
lycka till och fösök hålla den clean bara :)


jävla coolt.med dubbel projekt :)
Användarens profilbild
QviW
TSR:s snyggaste
Inlägg: 317
Blev medlem: 6 januari 2011, 15:47
Ort: Herrljunga

Inlägg av QviW »

Nice med dubbelprojekt :) detta kmr att följas :)
Användarens profilbild
k-skåpet
F.D Crew
Inlägg: 2160
Blev medlem: 13 juni 2011, 19:28
Ort: Lenhovda

Inlägg av k-skåpet »

Tack för alla kommentarer!

Update!
Beta v1.0 Ktm edition.
http://www.twostrokerider.se/forum/view ... hp?t=40990

Söker Prorace rör, byter gärna mot portad sp-cylinder och massa andra saker, hör av dig om du har något du är sugen på att byta eller sälja. :)
Användarens profilbild
DiNozzan
King of the street
Inlägg: 2097
Blev medlem: 17 november 2010, 21:07
Ort: Växjö
Kontakt:

Inlägg av DiNozzan »

Kommentera nu!
Användarens profilbild
ET.sm
Farsans gamla zündapp
Inlägg: 469
Blev medlem: 29 maj 2011, 22:24
Ort: UMEÅ

Inlägg av ET.sm »

Har sett att det har varit riktigt många som har lagt upp "Derbi projekt på senaste tiden:),
Iaf, Riktigt nice nice! att det är ett dubbelprojekt;) lite mer att följa efter:)
Användarens profilbild
Axel
Knatonymous
Inlägg: 2211
Blev medlem: 7 juli 2011, 08:31
Ort: Bromölla

Inlägg av Axel »

Som sagt coolt med dubbelprojekt. Hoppas det blir nåt vettigt av det :D

"Stunt" hojen, är det den som låg ute på blocket i somras, och sen köptes av någon i malmö som la ut den samma dag igen? ;)
bibapeolola
Användarens profilbild
k-skåpet
F.D Crew
Inlägg: 2160
Blev medlem: 13 juni 2011, 19:28
Ort: Lenhovda

Inlägg av k-skåpet »

AxxxeL skrev:Som sagt coolt med dubbelprojekt. Hoppas det blir nåt vettigt av det :D

"Stunt" hojen, är det den som låg ute på blocket i somras, och sen köptes av någon i malmö som la ut den samma dag igen? ;)
jupp det är den!
Beta v1.0 Ktm edition.
http://www.twostrokerider.se/forum/view ... hp?t=40990

Söker Prorace rör, byter gärna mot portad sp-cylinder och massa andra saker, hör av dig om du har något du är sugen på att byta eller sälja. :)
Användarens profilbild
Mxabbe
Farsans gamla zündapp
Inlägg: 675
Blev medlem: 12 november 2010, 23:45
Ort: Mopeder

Inlägg av Mxabbe »

DE E NICE! Fixa bilder förfan! :(
Bild
Stuntfilm: http://www.youtube.com/watch?v=M8dGpP4Fzrw
blogg här: http://www.bike.se/bloggar/albin_jonsson

Try it, Dream it and Do it! //Albin Jonsson
Användarens profilbild
DiNozzan
King of the street
Inlägg: 2097
Blev medlem: 17 november 2010, 21:07
Ort: Växjö
Kontakt:

Inlägg av DiNozzan »

Kom igen nu! Inte fått alls många comments!
Användarens profilbild
Mxabbe
Farsans gamla zündapp
Inlägg: 675
Blev medlem: 12 november 2010, 23:45
Ort: Mopeder

Inlägg av Mxabbe »

DiNozzan skrev:Kom igen nu! Inte fått alls många comments!
Lägg ut fler bilder så kanske intresset ökar och ni får fler kommentarer! :P
Bild
Stuntfilm: http://www.youtube.com/watch?v=M8dGpP4Fzrw
blogg här: http://www.bike.se/bloggar/albin_jonsson

Try it, Dream it and Do it! //Albin Jonsson
Användarens profilbild
k-skåpet
F.D Crew
Inlägg: 2160
Blev medlem: 13 juni 2011, 19:28
Ort: Lenhovda

Inlägg av k-skåpet »

BUMP, update nu grabbar, nu kan ni inte klaga på för lite bilder :D
Beta v1.0 Ktm edition.
http://www.twostrokerider.se/forum/view ... hp?t=40990

Söker Prorace rör, byter gärna mot portad sp-cylinder och massa andra saker, hör av dig om du har något du är sugen på att byta eller sälja. :)
Användarens profilbild
Derbi_MackaN
Farsans gamla zündapp
Inlägg: 712
Blev medlem: 20 mars 2011, 14:17
Ort: Älgarås

Inlägg av Derbi_MackaN »

Följas med glädje och intresse :D
Bild
PM om ni har frågor om Derbi crew :D
Kommentera så blir allt roligare och update oftare!:)
Projekt Derbi
A-traktorn
Simpan
Elmoped
Inlägg: 94
Blev medlem: 6 september 2011, 20:40

Inlägg av Simpan »

haha riktigt snygg polering! :D
Användarens profilbild
k-skåpet
F.D Crew
Inlägg: 2160
Blev medlem: 13 juni 2011, 19:28
Ort: Lenhovda

Inlägg av k-skåpet »

Bump:)
Beta v1.0 Ktm edition.
http://www.twostrokerider.se/forum/view ... hp?t=40990

Söker Prorace rör, byter gärna mot portad sp-cylinder och massa andra saker, hör av dig om du har något du är sugen på att byta eller sälja. :)
Användarens profilbild
DiNozzan
King of the street
Inlägg: 2097
Blev medlem: 17 november 2010, 21:07
Ort: Växjö
Kontakt:

Inlägg av DiNozzan »

riktigt dåligt med kommentarer, folk som köper lite eloxerat skit och trycker på sin jävla aerox en gång i månaden kan få 4 sidor men vi som har gett lite seriösa updates nästan en gång om dagen får typ 4 kommentarer?
Användarens profilbild
moppenissen96
Kinaraket
Inlägg: 1178
Blev medlem: 30 mars 2011, 20:04

Inlägg av moppenissen96 »

Blir nog bra ! på med tolvor med så blir det najs stuntisar :D
Avverkade moppar & A-traktorer

5x Speedfight
4x Aerox
2x Slider
3x Viva city
1x Derbi Senda
2x Yamaha FS1
2x Baotian
Volvo 240 turbo okapad
2x Volvo 744 kapad

Nuvarande fordon

BMW 320 M-sport E46
Speedfight 2 09
Användarens profilbild
k-skåpet
F.D Crew
Inlägg: 2160
Blev medlem: 13 juni 2011, 19:28
Ort: Lenhovda

Inlägg av k-skåpet »

moppenissen96 skrev:Blir nog bra ! på med tolvor med så blir det najs stuntisar :D
stuntsendan ska ej ha tolva, har kapat hål i bakskärmen istället och jag behöver inte stuntkitta DrD´n har en viva hemma med allt sånt på ;)
Beta v1.0 Ktm edition.
http://www.twostrokerider.se/forum/view ... hp?t=40990

Söker Prorace rör, byter gärna mot portad sp-cylinder och massa andra saker, hör av dig om du har något du är sugen på att byta eller sälja. :)
Användarens profilbild
moppenissen96
Kinaraket
Inlägg: 1178
Blev medlem: 30 mars 2011, 20:04

Inlägg av moppenissen96 »

Jasså :) Viva är en jävla bra stuntmoppe , får upp min hur lätt som helst urpluggad. bara att det inte håller för alla kåpfästen tar stryk när man slår ner.
Avverkade moppar & A-traktorer

5x Speedfight
4x Aerox
2x Slider
3x Viva city
1x Derbi Senda
2x Yamaha FS1
2x Baotian
Volvo 240 turbo okapad
2x Volvo 744 kapad

Nuvarande fordon

BMW 320 M-sport E46
Speedfight 2 09
Användarens profilbild
DiNozzan
King of the street
Inlägg: 2097
Blev medlem: 17 november 2010, 21:07
Ort: Växjö
Kontakt:

Inlägg av DiNozzan »

moppenissen96 skrev:Blir nog bra ! på med tolvor med så blir det najs stuntisar :D
tack för en kommentar iaf! men ingen 12:a ska på sendan :)
Senast redigerad av DiNozzan den 23 april 2012, 20:41, redigerad totalt 1 gånger.
Användarens profilbild
k-skåpet
F.D Crew
Inlägg: 2160
Blev medlem: 13 juni 2011, 19:28
Ort: Lenhovda

Inlägg av k-skåpet »

moppenissen96 skrev:Jasså :) Viva är en jävla bra stuntmoppe , får upp min hur lätt som helst urpluggad. bara att det inte håller för alla kåpfästen tar stryk när man slår ner.
haha, precis! sitter inga kåpor på min men har bytt variator i han vad så sitter du dig lite bakåt har du gasres, jävligt rolig moppe!
Beta v1.0 Ktm edition.
http://www.twostrokerider.se/forum/view ... hp?t=40990

Söker Prorace rör, byter gärna mot portad sp-cylinder och massa andra saker, hör av dig om du har något du är sugen på att byta eller sälja. :)
Användarens profilbild
moppenissen96
Kinaraket
Inlägg: 1178
Blev medlem: 30 mars 2011, 20:04

Inlägg av moppenissen96 »

Haha :) vet själv hur jävla tråkigt det är när man gör ett bra arbete så kommenterar ingen :x :?
Avverkade moppar & A-traktorer

5x Speedfight
4x Aerox
2x Slider
3x Viva city
1x Derbi Senda
2x Yamaha FS1
2x Baotian
Volvo 240 turbo okapad
2x Volvo 744 kapad

Nuvarande fordon

BMW 320 M-sport E46
Speedfight 2 09
AEROX 06
Elmoped
Inlägg: 11
Blev medlem: 7 juni 2011, 17:06
Ort: GNOSJÖ

Inlägg av AEROX 06 »

SNYGGT GRABBAR :D nice med dubbel projekt :D följs
AEROX IS THE BEST FUCK THE REST


FUCK GRISEN
Användarens profilbild
k-skåpet
F.D Crew
Inlägg: 2160
Blev medlem: 13 juni 2011, 19:28
Ort: Lenhovda

Inlägg av k-skåpet »

minibump:)
Beta v1.0 Ktm edition.
http://www.twostrokerider.se/forum/view ... hp?t=40990

Söker Prorace rör, byter gärna mot portad sp-cylinder och massa andra saker, hör av dig om du har något du är sugen på att byta eller sälja. :)
Användarens profilbild
Nicke_95
Farsans gamla zündapp
Inlägg: 459
Blev medlem: 11 juni 2011, 23:10

Inlägg av Nicke_95 »

Fina mopeder inte de snyggaste men det viktigaste är att det går bra ^^.

Att köra i regn är inte så farligt så länge det inte spö regnar eller e kallt ute :)
difaren
Ligga någon?
Inlägg: 2257
Blev medlem: 23 mars 2011, 19:50

Inlägg av difaren »

Gillar det hära projektet väldigt mycket, stannar aldrig upp heller!

Lycka till!
timboo-96
Elmoped
Inlägg: 29
Blev medlem: 11 mars 2011, 19:10

Inlägg av timboo-96 »

nice med dubbel projekt :D btw vad de inte du DiNozzan som stuntade med mxabbe på en gul viva?:D
Användarens profilbild
k-skåpet
F.D Crew
Inlägg: 2160
Blev medlem: 13 juni 2011, 19:28
Ort: Lenhovda

Inlägg av k-skåpet »

timboo-96 skrev:nice med dubbel projekt :D btw vad de inte du DiNozzan som stuntade med mxabbe på en gul viva?:D
jepp, samma gula viva som jag kör omkring på när derbin står still :)
Beta v1.0 Ktm edition.
http://www.twostrokerider.se/forum/view ... hp?t=40990

Söker Prorace rör, byter gärna mot portad sp-cylinder och massa andra saker, hör av dig om du har något du är sugen på att byta eller sälja. :)
timboo-96
Elmoped
Inlägg: 29
Blev medlem: 11 mars 2011, 19:10

Inlägg av timboo-96 »

BAAAOOOUUTIAN! skrev:
timboo-96 skrev:nice med dubbel projekt :D btw vad de inte du DiNozzan som stuntade med mxabbe på en gul viva?:D
jepp, samma gula viva som jag kör omkring på när derbin står still :)
blir de stunt av den här också?:D
Användarens profilbild
k-skåpet
F.D Crew
Inlägg: 2160
Blev medlem: 13 juni 2011, 19:28
Ort: Lenhovda

Inlägg av k-skåpet »

timboo-96 skrev:
BAAAOOOUUTIAN! skrev:
timboo-96 skrev:nice med dubbel projekt :D btw vad de inte du DiNozzan som stuntade med mxabbe på en gul viva?:D
jepp, samma gula viva som jag kör omkring på när derbin står still :)
blir de stunt av den här också?:D
Om du läser lite så förstår du att den vanliga sendan ska vara stuntmoped men DrD´n är bara min bruksmoppe :)
Beta v1.0 Ktm edition.
http://www.twostrokerider.se/forum/view ... hp?t=40990

Söker Prorace rör, byter gärna mot portad sp-cylinder och massa andra saker, hör av dig om du har något du är sugen på att byta eller sälja. :)
Användarens profilbild
Derbi_MackaN
Farsans gamla zündapp
Inlägg: 712
Blev medlem: 20 mars 2011, 14:17
Ort: Älgarås

Inlägg av Derbi_MackaN »

Det ska bli intresant att följa ett dubbel projekt ;)
Bild
PM om ni har frågor om Derbi crew :D
Kommentera så blir allt roligare och update oftare!:)
Projekt Derbi
A-traktorn
Skriv svar