Ja detta kanske är en lite mindre smart tråd men jag kör och uppdaterar istället.
Jag åkte till skolan idag, när jag kommer ut ser jag att jag har skit lite bensin, trodde först mätarn var sönder så åkte och tanka mätarn var inte sönder, åker ut med en polare sen när jag kom hem utan att ha nån koll på mätarn. kollar sedan och ser att den är nere på röd ser att det läcker lite bensin.
Men till saken har inte kunnat kollat då jag nyss kom in och för mörkt ute nu har inget garage och ett förråd som är pisslitet.
men tänkte kolla om nån har nåt tips på hur man kan hitta läckan enkelt, kolla lite nyss med en ficklampa och det ser ut att var rejält blött där man fäster avgasröret vid cylindern
har ni nå tips för att så enkelt och snabbt som möjligt hitta läckan
Hitta iallafall felet ett hål i slangen till förgasarn
det sitter en fjäder runt hela bensin slagen det måste va den som gör att det slits där varför ska den sitta där om jag får fråga ? ;S ?
gud skrev:Hitta iallafall felet ett hål i slangen till förgasarn
det sitter en fjäder runt hela bensin slagen det måste va den som gör att det slits där varför ska den sitta där om jag får fråga ? ;S ?