I Höstas skar min cylinder, jag köpte ny (50 cc).
Efter det bytte jag ut originalröret mot ett stage6 pro replica rör.
Innan bytet av dessa saker så toppade förmodligen min aerox 80 något, det är en 30 moppe från -99 så det var väldigt bra ..
Men efter bytet så vill inte moppen upp i maxvarv, om jag står vid ett rödljus och maxxar gasen för mest acceleration så håller det i ca 1 sekund på maxvarv i motorn, sen sjunker allt och mopeden toppar 50 maxgas.
Igår körde jag en bra bit med medvind i maxgas, kommer fram till en lutande backe och fortsätter köra på, då känner jag hur motorn verkligen börjar jobba och går upp i maxvarv, men när marken planar ut igen så sänks inte varven utan motorn orkar hålla kvar tempot, tippar på att den gick runt 70 knutar då.
Min första fråga är, vad kan orsaka detta? Hur ska jag lösa det?
Beskriv ganska mycket, för jag är inte jättevass på mopeder.
Förövrig info är att inget i motorn är bytt sedan 99 inga vikter eller nåt.
Fråga 2. För ca 2 månader sedan dog mitt baklyse inklusive blinkers, men eftersom mitt batteri är nyinskaffat så kan det inte bero på det.
Igår dog även mitt framlyse, så nu tippar jag på att glödlamporna orsakat detta.
Här kommer frågan:
Vad är det för lampor i framljuset på aeroxen?
Vad är det för lampor i bakljuset?
O vad är det för lampor i blinkersen därbak?
Köper jag detta billigast på biltema då?
Tacksam för snabba svar, guider, länkar vad som!

