-TeddaN- skrev:Tror dock han tänkte på en laglig, annars hade han aldrig skrivit det där. Det förstår väll vilket stolpskott som helst. Sen om man ska till någon kompis nära så går det självklart snabbare med mopeden, och efektivare
tar min traktor hur nära det än är och det går lika smidigt de
Beror lite på vart du bor också. Du kan inte köra genom gränder och tätbebygda områden med en a-traktor, och tur är väll de
nej det är sant men där ska man väl inte köra moped med?
bluerider94 skrev:är bra mycket smidigare med en moped här i stan på sommaren iaf.. övriga året med men mest på sommarn.. farsan har alltid moppe för att hinna snabbt om han får larm (brandman) det går mycket snabbare med moppe än med bil och det är bara 2-3 km till brandstationen:P
Precis! Du kan köra på cykelbanor och sådant med en moped, den fördelen har du inte med en a-tralla. Men om man ska åka lite längre sträckor på landsväg och sånt kan det vara skönt att sitta varmt och bekvämt!
Nur das beste is gut genug!
Bmw, finns inget bättre !
-TeddaN- skrev:Beror lite på vart du bor också. Du kan inte köra genom gränder och tätbebygda områden med en a-traktor, och tur är väll de
nej det är sant men där ska man väl inte köra moped med?
Menar du att det är olagligt?
EDIT:Srry för dubbelpost!
nej ja vetefan man får ju köra eu-moppe å traktor på samma ställen så de ska väl inte va några konstigheter att ta sej fram med traktorn på samma ställen som eu-moppen (menar lagliga ställen då) ;p
riejumannen skrev:
nej det är sant men där ska man väl inte köra moped med?
Menar du att det är olagligt?
EDIT:Srry för dubbelpost!
nej ja vetefan man får ju köra eu-moppe å traktor på samma ställen så de ska väl inte va några konstigheter att ta sej fram med traktorn på samma ställen som eu-moppen (menar lagliga ställen då) ;p
Man kan köra på cykelbanor och sånt med moped det kan man inte med traktor, men om vi ska snacka lagligt får man ju inte ha en ospärrad tralla eller hur? Så vart man en ska så går en eu-moped snabbare änn en a-traktor isånna fall! Dock blir man blöt och kall det blir man inte med en a-traktor, om den inte har hål i tacket
Nur das beste is gut genug!
Bmw, finns inget bättre !
en polares går i ca 130 ner för en rejäl backe(hallands åsen för er som vet vad det är xD) fast den är trimmad oxzå o sen vågade han inte gasa fult eftersom det skakade så in i H****** men som sagt
a-traktor i alla väder
vinter=skönt att sitta i en varm tralla
sommar=nice att åka runt med rutorna nervevade o hög musik:D
Hallandsåsen vet vi nog vart det är...... &&%%¤# till backar om man cyklar uppför, var en cykeltävling där för en massa år sedan. säger bara : Branta backar! Och gränsen till där SKÅNE börjar!!
Kan gissa att din kompis har en äkta EPA om den skakar så pass, då dem har 225 cm axelavstånd (lagstadgat) och stummad bakaxel. Det studsar på riktigt bra det där, enda kravet på den var -om dem byggdes på duttar var att dem inte fick ha mer än två växlar och strypringar i insugskanalerna typ. Peanuts att kringgå efter att den väl hade godkänts som EPA. Fanns inte en EPA som inte gjorde minst 70 i vart fall. Men man höll sina 30 där Piggie kunde tänkas gömma sig.
f.ö. så var EPA:ns reglemente ganska föråldrad och byggd på gamla 30-tals, lågvarviga bilar, och det tillkom på grund på grund av bristen på traktorer i Sverige runt 1945, alltså efter kriget, och ett av grundkraven var att fördonet var byggt på en separat bärande ram. Men det ungdomarna kom ju givetvis på att detta reglementet hade sina "hål" och att 30 km/h i timmen snart vart historia med lite fixade EPA-traktorer..... Och ärligt sagt, hur fort byter man inte toppen på en gammal B18...? Det görs på typ en kafferast.
Efter polisens alla klagomål om att dessa Epor allt som oftast hade mer eller mindre uppfinningsrika ryckspärrar (askfat, chokespaken, och fan vet allt, och ändå hittade polisen dem flesta av dem för det mesta) och pinnade på i både 100 knyck o mer, så tvingade dem fram en lagändring, med krav på dubbla lådor, mm. 1975 upphörde EPA-reglementet och A-traktor-reglerna infördes, så ALLA äkta EPA-traktorer har byggts om INNAN 1975. Jag minns det rabalder som då var om detta och hur det tjafsades fram och tillbaka och hur polisen klagade så det sjöng nidvisor om det, mm, och hur det utreddes fram och tillbaka hur läget skulle lösas. "EPA-traktorn är död" mm var det i rubrikväg, mm. Så fel dem fick, dem blev bara äckligt mycket dyrare, och det är dem än idag.
Var mycket, mycket nära att hela konceptet bygga om bil till traktor skulle försvinna helt den gången 1975. Exakt samma skit som när dem införde regler som i praktiken satte P för allt vad Hot Rods, mm hette och kryphålet återigen hette Volvo Duett, återigen med ett flak på. Hur många T-23:or som byggts på Duttar med ett flak bakom sittbrunnen, tja det vet jag inte, men det är bra många. Taskig kaross? Tja, bygger Rod av den! Det patentet funkar än.
Så duetten är bra till mycket, hehe. rätt bultcirkel för riktigt feta fälgar, stabil ram, och extremt mångsidig, som dem skrev när det begav sig:
"bättre bil än duetten? Det finns ingen."
Sålde själv (preskiberat vid detta laget..) en regskylt och papper till en äkta dutte-EPA för 15000 kr för några år sedan (ramen vart så sönderrostad att det frasade sönder i händerna på en.), ingen ram, ingenting mer än bara handlingarna. Så troligen bytte nån gammal papperslös gammal dutte identitet "bara så där".
Sverige är f.ö. ett av mycket få länder i världen du kan bygga om bilar till traktorer lagligt för allmän väg.
PS:har haft en äkta EPA själv för en massa, massa år sedan, som jag sedan bytte rakt av mot min första bil. Det var roliga tider det. På den tiden gick det an att köra, när bensinen kostade typ 1 kr litern och det kvittade typ om traktorn kalvade i sig typ 2 liter milen. Tror den EPA:n sedan mötte skrotdöden mot en trafikstolpe eller nåt vad jag hörde när den nya ägaren krämade av vägen och f-bolaget löste in den. Men den rosa teddyn i kupe´n minns man så länge man lever.
På den tiden var det inte som nu med massiva stereos, utan man hade ju sin kassettbandare som spelade rock'n'roll som oftast och de raka rören bakom hytten som dånade som knallskott när man trampa på gasen, det var den tidens musik. Numera hade väl polisen sparkat bakut om det hört sången ur såna avgaspipor. Men, men. Det var tider det. alltid lika kul att reta fjortisgrabbarna som bara glodde möget tillbaka mot en när man drog på och stack typ. Om den gjorde 30? I helvete.... 110 var väl mer på sin plats. Ryckspärren satt i askfatet.... Polisen kollade traktorn ett gäng gånger, och hittade rycken men det blev ett par ombessningar hit o dit, det hörde till.
Och väldigt vad du S**bar dig i signaturen.....
Så svar på grundfrågan, varför inte både och? Båda har sina ljuspunkter.
Robiin937 skrev:
skulle verkligen aldrig kört en jävla traktor till skolan
Och varför inte det?
jävligt nöeerd
vissa har ju råd med att ha en å vissa inte-.- bor i norrköping mitt i stan har epa inte jävlar är ja bonde det är lika mkt fördomar som vissa har om *fult ord*.