Koso xr-sa problem

Här samlar vi alla arkiverade trådar fram till april 2011.
Användarens profilbild
erkan94
Avstängd
Inlägg: 790
Blev medlem: 8 maj 2009, 18:35

Koso xr-sa problem

Inlägg av erkan94 »

Jag har en koso mätare som krånglar lite nu efter att jag satt in den, när man sätter på tändning så lyser displayen på mätaren som den ska. Men när man börjar köra så blir bilden svag och man ser inte vad det står. Jag vet även inte hur man ska koppla för att mäta bensinen. Skulle vara tacksam om någon kunde säga vad felet är? :)
Användarens profilbild
freidow
Farsans gamla zündapp
Inlägg: 394
Blev medlem: 18 april 2009, 20:23

Inlägg av freidow »

Kolla jordningen ?:)
Användarens profilbild
erkan94
Avstängd
Inlägg: 790
Blev medlem: 8 maj 2009, 18:35

Inlägg av erkan94 »

freidow skrev:Kolla jordningen ?:)
Är inte så duktigt på sånt här :oops: så kan du ge en lite mer detaljerad beskrivning? :) alltså hur man kollar jordning
Woxy
Elmoped
Inlägg: 106
Blev medlem: 23 juni 2009, 15:50

Inlägg av Woxy »

Du har en svart kabel som ska jordas, den ska sitta fast på en olackerad del av ramen eller på minuspolen på batteriet.
Användarens profilbild
m-1992
Elmoped
Inlägg: 60
Blev medlem: 1 september 2009, 19:03
Ort: Järfälla

Inlägg av m-1992 »

Se till att du har bra kontakt på ramen eller där jordkabeln är fäst, du kan slipa upp lite för att vara säker på att du har bra kontakt.

För att kolla så att jordkabeln är hel så kopplar du ur den (från mätaren och ramen/batteriet), sen tar du en mulitmeter inställd på ohm och mäter mellan kabeln. Om du har kontakt med jord så är jordkabeln trasig.
Låst