Aerox Problem !

Här samlar vi alla arkiverade trådar fram till april 2011.
Obnoxious
Elmoped
Inlägg: 3
Blev medlem: 2 juli 2009, 17:27
Ort: Leksand
Kontakt:

Aerox Problem !

Inlägg av Obnoxious »

Tja De är så här att jag har demonterat cylinder och bytt packningar och så vidare eftersom den värme nöp! , Jag satt ihop allt igen ! och starta den , den gick bra i några minuter sen puffa de lite och den bara la av, min första tanke var skuren och nu startar den inte men det går att kicka utan problem och så? vad kan problemet vara?

Tacksam För Snabba Svar!

Mvh Elias
Senast redigerad av Obnoxious den 17 september 2009, 16:09, redigerad totalt 1 gånger.
YAMAHA FTW! :)
Användarens profilbild
TK_DRAC
Gasres
Inlägg: 1356
Blev medlem: 30 september 2007, 18:13
Ort: Älmhult

Inlägg av TK_DRAC »

Kolla så att den får bensin tilräkligt med luft osv.. kolla även tändstiftet... men det kan vara så att den har skurit.. smorde du in kolven och cylindern med 2-takts olja innan du monterade allt? annars kan de va så att den inte fick tillräkligsmörjning i början å skar..
Obnoxious
Elmoped
Inlägg: 3
Blev medlem: 2 juli 2009, 17:27
Ort: Leksand
Kontakt:

Inlägg av Obnoxious »

Ok, Ja olja fick den då inte för lite av, men borde det inte låtit och känns när man kicka om den skurit?
YAMAHA FTW! :)
Gabbe_h
Elmoped
Inlägg: 148
Blev medlem: 29 februari 2008, 12:00
Ort: Bara
Kontakt:

Inlägg av Gabbe_h »

nej, det är inte alltid kolven fastnar eller kicken blir seg, byt tändstift, prova choka den är du startar om det nt funkar kolla cylindern. och glöm inte kolla så att bensinen flyter på bra.
Söker en 21 mm förgasare till roxx
Obnoxious
Elmoped
Inlägg: 3
Blev medlem: 2 juli 2009, 17:27
Ort: Leksand
Kontakt:

Inlägg av Obnoxious »

Jag löste det:( den hade skurit:( Tack för hjälpen!
YAMAHA FTW! :)
Låst