hjälp om trim...

Här samlar vi alla arkiverade trådar fram till april 2011.
chriille22
Elmoped
Inlägg: 70
Blev medlem: 13 juni 2009, 22:31

hjälp om trim...

Inlägg av chriille22 »

tjo igen;) jag har kvar slidern å skaffat: 70cc Cylinderkit Polini Sport stage 6 street och 17.5 förgasare pga vill ha så dolt trim som möjligt... blev jagad av enduro snuten när jag var å körde cross... blev tagen. men tbx till ämnet;p måste jag byta ngt om jag ska ha den här lilla setupen? vevparti, vikter eller ngt? tack om ni kan hjälpa!!
Användarens profilbild
kallepalle
F.D Moderator
Inlägg: 7860
Blev medlem: 2 oktober 2008, 14:48
Ort: Piteå, Öjebyn
Kontakt:

Inlägg av kallepalle »

vikter, kopplingsfjädrar, tryckfjäder, munstycke
Pensionerad från mopeder, numer är det skoter som gäller :)
Användarens profilbild
Stunt-Nisse
Svårstartad skrothög
Inlägg: 312
Blev medlem: 31 augusti 2008, 14:50

Inlägg av Stunt-Nisse »

kallepalle skrev:vikter, kopplingsfjädrar, tryckfjäder, munstycke
sefio
Kinaraket
Inlägg: 1031
Blev medlem: 1 maj 2009, 15:19
Ort: Uppsala

Inlägg av sefio »

kan vara värt att förstärka veven men detta är offtast overkill när det kommer till sport.
Jck92
Elmoped
Inlägg: 102
Blev medlem: 11 juni 2009, 17:17
Ort: Karlstad
Kontakt:

Inlägg av Jck92 »

sefio skrev:kan vara värt att förstärka veven men detta är offtast overkill när det kommer till sport.
rättare sagt det är overkill. fungerar utan problem att köra med orginalvev och fräscha ramlager med cylindrar upp till 15hk på minarelli och liggande/stående peugeot. På piaggio går gränsen lite högre då de har hållbarare orginalvev.
Den allvetande ;) Tveka inte att skicka iväg ett pm om ni behöver hjälp med era scooters så ska jag svara så gott jag kan på frågorna:)
Låst