men grejen är den att de är gabska onödigt att borra sönder originalgrejer, när man lika gärna bara kan köpa ett filterchifen skrev:Behöver inte ny vev och behöver inte sportluftfilter, speciellt inte till en sportcylinder. Se till att luftboxen är ostrypt så ska du inte ha några problem med luft tillförseln, det ända "sportluftfiltret" gör är att låta lite mer, dra mer soppa och dra till sig ofta oönskad uppmärksamhetOm nu luftboxen av någon anledning inte skulle släppa igenom tillräckligt så får du ta och borra några hål i sidan av den så får du mer luft (såklart där filtret sitter så du får ren luft)
Ger tillräckligt med luft utan att borra i den också, den delen på luftboxen går på runt 50-100kr också så blir billigare ändå. Sportluftfilter ger inte lika ren luft som du får i luftboxen heller så det skadar motorn mer. Men smaken är som bakenbensinskalle skrev:men grejen är den att de är gabska onödigt att borra sönder originalgrejer, när man lika gärna bara kan köpa ett filterchifen skrev:Behöver inte ny vev och behöver inte sportluftfilter, speciellt inte till en sportcylinder. Se till att luftboxen är ostrypt så ska du inte ha några problem med luft tillförseln, det ända "sportluftfiltret" gör är att låta lite mer, dra mer soppa och dra till sig ofta oönskad uppmärksamhetOm nu luftboxen av någon anledning inte skulle släppa igenom tillräckligt så får du ta och borra några hål i sidan av den så får du mer luft (såklart där filtret sitter så du får ren luft)
De är så mycke enklare, sportfilter klarar uppgiften lika bra, och de finns sportfilter som inte låter så gräsligt mycke