Hej har en piaggio nrg som jag pendlar till jobbet med. Är gameboy trimmad men inget mer.Tycker den e lite seg så därför undrar ja vad man kan göra för att få bättre axx å högre toppfart??
hej tänkte köpa en moped som ja kan åka till jobbet med. Frågan är bara vilkn man ska välja. Det som är viktigt är att´den är stark å har bra axx.. Så vilken av ovanstående hade ni valt??
Bytt cylinder å förgasare nu å har lyckats få fram bensin till cylindern när ja håller för handen på förgasaren. Den tänder till men stannar direkt. Någon som har nån ide??
Fortfarande inte fått igång den. bensinen kommer till förgasaren när man kickar men sen verkar det vara stopp. ingen i Stockholm som är duktig som har lust agtt hjälpa till??
Kommer ingen bensin förbi membranet som det verkar. Ska jag satsa på en ny förgasare eller membran? Kan byte av vikter påverka startförmågan? Kan tillägga att membranen glappar ca 2-3 mm
insuget är helt. Hällt på hela helgen men har helt slut på idéer nu. Mopeden funkade tydligen innan killen ja köpte den av byte vikter och membran. Membranet glappar lite längst upp men kan de göra så bensinen inte når cylindern? Startar ju på gas.
Hej har en kymco super 9 lc som vägrar starta. Sitter 70cc med 21 mm förgasare på. Har komp gnista, kommer ner bensin i förgasaren men sen är det stopp. Stiftet är torrt och tycker inte att ja får nån bensin på handen när ja kickar å håller vid handen vid förgasaren. Dick tänder den till direkt på s...