Läs allt om Tims feta honda mb sprint här på twostrokerider.

- Tjena Tim, berätta lite om dig själv?
Tja, jo jag heter Tim Ruck bor i karlskoga, 17 år börjar nu andra året på industri/svets. Jag har alltid varit intresserad utav motorer började att åka riktigt tidigt, sedan fick jag och min bror en puch dakota som vi började åka på. Sen nu dom senaste åren har jag kört lite "mopperace" i skogen och det har vistat resultat, men det var hösten 2007 allt startade, jag och pappa byggde i hopp en motor byggde en ram sen har allt bara rullat som på räls.
- Vad är det för moppe du utgått ifrån och vad är gjort på den?
Det är från basic en Honda mb årsmodel 81:a som vi köpte sönder kapad pappa funderade länge på att göra en lång sving men kom sedan på att det var ju bättre att förlänga den framåt för att förhindra resen, plus att du slipper den långa kedjan. Sen hade vi köpt en honda cr80 som passade vårt intresse väldigt bra, vi tog växelådan, kopplingen,förgasaren,veven,cylindern,toppen, avgasröret och tändningen och allt passar ju nästan bult-on förutom cylindern. För att få i cylinder vart vi tvunga att ta hjälp av svetsen och bredda blockets båda sidor vid cylinderfoten sedan fräsa ur en hel del sen försöka få blocket så likt cr80 blocket som möjligt.Sen har vi
även gämnat till alla gjutfel i cylindern och även filat lite^^

- Har du stött på mycket problem under projektets gång?
Nej faktist inte jag har kört en hel del med den men jag trodde att den nästan var odödligt den funkade perfekt hela tiden, tills jag och Crisse var till vårgårda då började den gå orent trodde först det va stiftet, bytte det starta sen rassla det till vi plocka bort toppen och märkte att det va kolvbultslagret som hade gett sig, kolven vart skrot men cylindern klara sig med en honing. Nu efter kolvbyte och portning så har kopplingen börjat slirat och sen har jag väldiga problem med att få grepp i backen i starten det spinner 1an,2an på torr asfalt.

- Setup
Motor: Honda mb
Cylinder: Svarta (årsm 83) Cr80 51,5mm (Små portad)
Vev: Cr80
Förgasare: Keihin 28mm
Topp: Röda cr80 (årsm 81)
Membran: Cr80
Tändsystem: Cr80/pvl
Pipa: Cr80 avstämt kommer
Växelåda: Cr80 6 växlad ska sätta i en 4 växlad.
Koppling: Cr80
- Varför skulle du vilja sätta i en 4 växlad låda i den?
på grund av att du tappar effekt vid varje växling.

- Hur ser dina framtida planer ut? hörde att du håller på att porta cyllen nu?
Jadu det fortsätter som vanligt, nu till vinter kommer möjligtvist en ny mycket lättare ram, portning,lustgas.
Och så ska jag ska försöka vinna så mycket som möjligt våren/sommaren 2009 och komma ner i blankt 9 sek
- Du har även fått riktigt bra tider på 201 meter, 117km/h på 201m kom du upp i va?
Jo jag ställde upp på mid sweden drag i hudviksvall och vann där. då körde jag 9,6 sek om jag inte minns fel och 111km. sen på karlstad meet 9,5 sek och 117km. Då med en slirande koppling och spin i starten.

- Vad har allt detta kostat dig?
Det är svårt att säga jag vet inte riktigt en summa men några tusen lappar är det allt....
- Du har även blivit svensk mästare 2 gånger?
Ja det stämmer det jag körde tävling i hudviksvall och vann där, mötte han i karlstad igen i finalen och vann även där, det känns coolt!
- Kommer det fler projekt i framtiden av dig?
Det kan tänka sig har ett enormt sug på att bygga en scooter sprint men vi får se.

- Till sist, är det något du skulle vilja säga till läsarna?
Tänk alltid på att prova sakerna innan du slår på fullt, låt det hellre ta 5 timmar extra i garaget så det blir bra gjort, ska du svetsa en ram själv se till att det blir bra så att det absolut inte kan spricka. Sen ta allt i din egen takt låt inte någon stressa dig, andvänd alltid hjälm/ryggskydd.
Vi tackar Tim för att han tog sig tid denna intervju och önskar han lycka till med racen!
// Jesper