TSR logo - Twostrokeriders logotype i röd färg
Reklambanner för Gosnow.se
Artikel skriven: februari 26, 2008

Baotian Sport 125

Baotian Sport 125 

I detta reportage kommer ni få läsa om Baotian Sport 125cc, 125:an för dig som vill ha en billig maskin!

Baotian är knappast känd
för att göra dyra fina kvalitetsmopeder, däremot är dom känd för att göra billiga pendlar 4-taktarmopeder men dom har även denna 125cc modell för dig som ledsnat på moppe eller bara vill ha nåt som går fortare till ett bra pris.
baotian_125_och_sprinter_hyon_002d_400
Baotian Sport 125
ser ut som mopedmodellen men är större och rymligare samt med 125cc motor. Man sitter riktigt fint på den när man kör
och accelerationen är helt okej på den toppfarten ligger dock på blyga 85-90km/h men som vanligt med baotian brukar dom gå bättre efter den fått ett par mil på mätaren.
Det brukar även gå att ställa ventilerna lite bättre så man tjänar någon km/h.

Skivbroms både fram och bak ger ett bra bett i inbromsningen och maskinen känns faktiskt robust och stabil för att vara en kines.

utseendet har många säkert
delade åsikter om, visst är det ingen skönhet men den duger att ta sig fram på och priset är ca: 11 000kr vilket är mycket billigt för en 125:a
billig försäkring och skatt lockar givetvis också. dock är väl inte detta en ungdoms högsta önskan utan mer för pendlaren som vill åka fortare än en moped men ändå billigare.
baotian_125_och_sprinter_hyon_021_400
Frågan många ställer
sig kanske är om den går trimma lätt och visst går den trimma, dock är det kanske inte det lättaste. Man kan korta ner variatorhylsan så ska den enligt uppgifter gå 110-115km/h på mätaren sen finns det även 180cc kit som sägs ska dra på fint upp till 140km/h mätarfart. så visst går det hämta ut lite power från dom om man bara vill och har kunskap och pengar.

Farsan har ägt en Baotian
Sport 125 snart två år utan problem och den går riktigt fint och allting funkar fortfarande, dock har den inte gått mer än 100 mil så det återstår väl att se hur den är om 300-400 mil till Personligen kan jag säga att dom är skön att köra, går hyffsat, och är billiga i drift, jag kan varmt rekommendera en Baotian Sport 125 om man ska pendla eller bara vill ha en billig 125:a som drar dom flesta moppepolarna.

Lycka till med ditt köp!

Robin "ProTeam"

ANNONS
Elcykeltrim.se Reklam
ANNONS
Twostroke reklam
ANNONS
ANNONS
iGripdubb.se Reklam