Då var det Fredag än en gång, och den här fredagen är det jag vicke xX SMT som skriver reportaget.
Hänt i veckan
• Bensinskalle gjorde en omröstning om medlemmarna ville ha hårdare regler eller inte, och ca. 95% av alla som tyckte till ville ha hårdare regler.
• Hasse har gjort del 2 av am6 transmissions guiderna, och denna gång handlar det om hur du byter kopplingsfjädrar.
• Mopeden fyllde 60 år i onsdags.
• Vinnaren av bildtävlingen blev pontakoj, en riktigt fin bild hade han också! Och vinnaren av förra äntligen fredags tävligen blev difaren. Båda två fick ett presentkort värt 100:- till twostroke.se
• Kom också upp en artikel om vad som stör bilisterna mest. Och det som störde dem mest var bilister som inte använder blinkers, 50% röstade på det. 7% röstade på buskörning på moped, och 5% på mopedister som inte ser sig för.
Veckans projekt
Veckans projekt blir nog martinGro’s slider! Riktigt najs färg på kåporna och j’vlit snygg med alla vita detaljer

Veckans intervju
Berätta lite om dej själv.
Hej jag heter Victor Häggblom. Är en pojke på 15år. Kommer från Finland, Vasa men är född i Sverige. Har en bror som är 18 år men han var aldrig intresserad av mopeder. Körde olagligt då jag var 14 på vägarna, ungefär 500km allt som allt växlat. Sen köpte jag då min Keeway som jag kört denhär sommaren. På fritiden brukar jag skruva med mopeder och stunttar halv seriöst. Ett annat intresse är såklart fotande. Har en Canon 450D med 3 objektiv och massvis med annat smått och gott. Håller ju också Bildtävlingen här på TSR.

Som de flesta kanske vet så har du en keeway och har också upp ett projekt med den. Berätta lite om det.
Kör ju då såklart med min Keeway Matrix och är ganska känd här på forumet för det. Pappa tyckte att jag skulle lära mig att köra fören jag
trimmar, men v-ringen åkte ju ganska snabbt bort utan lov. Sen satte jag den tillbaka för 2000km service och efter det hjälpte pappa mig att ta bort den igen. Valde en Keeway för att jag inte ville inte satsa på moped, hade inget stort intresse då och tyckte inte det var så kul. Keewayn var ju helt snygg också. Började med att jag tog bort b*gläppen och målade några delar. Beställde underkåpan 1 månad senare och efter det har det bara ploppat mera delar. Många har tyckt att den har varit jävlit fin och är själv nöjd med den. Nu är den i MC-butiken och dom byter nya kåpor på försäkringen. Får väll tillbaka den nästa vecka så får vi se om jag behåller den eller säljer bort och köper en lätt mc. Setup: Dragen v-ring med 4g vikter och den går på bakan om man har rätt taktik.

Hur kom du på att du skulle börja med bildtävlingar här på tsr? Och hur har dett fungerat hittills?
Jaa-a du bildtävlingen började väl från att Jonas sökte efter förslag för någon sorts tävling. Tänkkte direkt från finska mopedforumet en ny bildtävling varje vecka.Tycker det är lite synd att jag inte kan själv delta, älskar ju att fotografera. Bildtävlingen har fungerat grymt bra, eller lite problem var det ju då TSR servern la ner och jag var i Turkiet. Men gillar verkligen att det kommer så fina bidrag varje vecka och jag hoppas det fortsätter på vintern likadant. Det finns inte riktigt något jag skulle vilja ändra, kommer kanske några nya regler då snön börjar komma så att det finns chans för alla att vara med fast man inte har en moped på vintern.
Och en sista fråga. Gillar du kebab?
Haha älskar kebab men var just i Turkiet och förstod att äkta kebab är inte lika gott. Finland har bättre kebab!
Någon du vill tacka eller hälsa till?
Hällsningarna går till Mamma och speciellt Pappa som har räddat mig då jag söndrat något på mopeden. Sen vill jag hälsa Tuta-Crew, Vicke, Mura och Tuta. Sist men inte minst till Madde Högfors som tvingade mig att hälsa till hon.
Veckans tävling
Denhär veckan kommer det en likadan tävling som förra veckan bara att mycket svårare produkter eftersom ni klagade på att dom var för lätta, så lycka till med att hitta dessa två!
Produkt 1 Produkt 2


Regler
1) Endast ett meddelande med båda svaren.
2) Produktens namn + länk ska vara med i svaret.
3) Endast ett bidrag per medlem
4) Svaren skickas till mig via PM (vicke xX SMT)
5) Tävlingen avslutas på söndag kl. 23.59.59, svar efter det godkänns ej.
6) Om flera personer har svarat rätt lottar jag ut vinnare.
//vicke xX SMT