TSR logo - Twostrokeriders logotype i röd färg
Reklambanner för Gosnow.se
Artikel skriven: maj 8, 2009

Äntligen fredag!

Äntligen fredag!

Då va det äntligen fredag och denna gången skrivs fredags reportaget av mig igen (DerbiSM), hoppas ni kommer gilla det, kommer stå lite om vad som hänt i veckan, intervju och tävling, med andra ord, det vanliga.

Blackrider är nu avslutat och alla som var i topp 10 fick sig ett pris, vill ni se priserna eller kolla vilka som vann så kan ni gå in på artikeln som Jonas gjorde i tisdags. https://www.twostrokerider.se/artiklar/1334 Stort grattis till alla som vann priser och speciellt till 1an som verkligen måste vara överlycklig nu när han vunnit en splitter ny kymco!

En ny tävling har även startats! Det går ut på att ta den finaste sommarbilden på sin moped och sedan skicka in. Den som sen har finast bild kommer att vinna ett pris, läs mer om priset här: https://www.twostrokerider.se/artiklar/1335 Sista dagen att skicka in sitt bidrag är 17 maj! Lycka till alla.

Har även intervjuat Xtreme 03:

- Tjena Xtreme 03! Hur går det med din Derbi?
Jo går bra, har byggt om den nästan helt från en derbi senda xtreme R 03 till en drd, men tyvärr så har det krånglar med delar som inte har kommit. Har funderat på att lägga ut projekttråd har på tsr men har inte kommit till skott.

untitled1_522_05

- Okej, jo jag tog en titt förut och det såg verkligen bra ut! Tycker helt klart du borde fixa en projekt tråd på tsr också, det vore kul! Kan du berätta lite om vad du har gjort med den?
Ja nästan allt möjligt, har lackat ramen, fixat en annan gaffel sving, men svingen har inte kommit, lackat motorn, och bytt till drd sm fäljar och bromsar. Har gjort mycket mer men kolla min projekt tråd på mnf istället för orkar inte skriva allt. https://forum.moppenet.com/showthread.php?t=135710  kommer update på den tråden snart.

- Låter bra men den är klar snart eller? För nu när det är fint väder så vill man ju ut och köra lite också.
ja det är bara svingen och bak bromssystemet som saknas i stort sätt, jag har väntat på den i tre veckor nu och det har inte kommit något, så det är bara den det hänger på.

untitled2_455

- Jaha okej men då får vi hoppas på att den kommer snart så att moppen blir klar så fort som möjligt, ska inte störa dig mer nu tack för att du tog dig tid och svarade på frågorna!

Tävling blir det självklart idag med! Blir den vanliga, ni ska alltså hitta sakerna som är på bilderna, ni ska leta på twostroke och sedan skicka ett PM med svaren till mig (DerbiSM).

BILD 1

tavling1_188

BILD 2

tavling2_142

Om ni tycker att bilderna är för svåra eller om jag får in för lite svar så kommer jag skriva två ledtrådar klockan 21-22:00. Men leta noga så ska ni nog hitta produkterna!

Regler:
Båda sakerna ska stå med i Pmet.
Det är endast det första PM som gills.
Ni ska skicka det som ett PM.
Både länk och namn på produkten ska vara med.
Ni ska ha läst igenom reglerna innan ni skickar in svaret.

Priset är som vanligt 100:- i TS shopen.

Lycka till nu!

// DerbiSM

ANNONS
Elcykeltrim.se Reklam
ANNONS
Twostroke reklam
ANNONS
ANNONS
iGripdubb.se Reklam