TSR logo - Twostrokeriders logotype i röd färg
Reklambanner för Gosnow.se
Artikel skriven: mars 5, 2012

Åker inte kicken upp ordentligt?

Åker inte din kick tillbaka som den ska eller fastnar den nere efter du kängat till den? Då är den här guiden för dig.

Läs då igenom guiden steg för steg så har du löst problemet på ett "kick"

Saker vi behöver för att lösa det hela:

  • Olja 10w40 ca 7-8 dl
  • Glykol
  • Vatten
  • Platt skruvmejsel
  • Stjärnmejsel
  • Insex 5:a
  • Packning
  • Polegrip
  • 13-nyckel. jag använde spärr handtag.

1. Börja med att tömma oljan.

Öppna denna skruven (obs varmkör innan och ha något under för olja är inte bra för naturen & miljön)

guide1_640

Öppna oljelocket på ovan sidan så rinner det snabbare.

När all olja är tömd så sätt tillbaka skruven och locket.

2. Töm sen vattnet.

Skruva upp den skruven som är inringad i rött och sen öppnar du på fyllnings locket.

guide2_640
guide3_640

Skruva sen tillbaka både locket och skruven.

3. Ta bort kylar slangen.

Ta polegripen och kläm ihop metalringen och dra den upp sen bara tar du av slangen

guide4_640

4. Ta bort kicken.

Ta en 5a insexa och skruva bort skruven och bara ta av kicken.

guide6_640

5. Ta bort kåpan.

Nu ska du ta bort alla skruvar runt kåpan, tyvärr ingen bild på vilka men du ser alla och sen på vatten pumps kåpan den skruven längst fram ska du med ta loss.

guide7_640

6. Fixa kicken.

När du väl tar bort kåpan så brukar ett drev från kicken ligga kvar ta ut de och akta där ligger en liten bricka.

guide8_640

sen ser du kick mekanismen i kåpan ta bort hela och akta igen här ligger med en liten bricka som man inte vill tappa bort.

Kolla nu på kick fjädern om den är dålig och byta den. Om du köpte moppen elr har haft motorn ner plockad och efter de så funka inte kicken så har du nog bara monterat fel.

och byt gärna packning mellan kopplings kåpa och motorblock.

7. Montera ihop

Sätt tillbaka allt och sätt drevet på kickmekanismen och sen ser du en liten böld på kick meckanismen och den ska du sätta så den pekar på kopplingen

Sen tar du kicken och sätter dit så trycker du ner kicken så den bölden står lite åt vänster sen trycker du på kåpan och spänner 1 elr 2 skruvar sen testa kicken då ska den funka bra igen.

Sen gör du 3-5 baklänges och sen fyller du på 7-8 dl olja och öppna nivå skruven på kopplings kåpan och håll moppen rakt när det börjar rinna ur hålet är det lagom.

Sen sisst men inte minst är att fylla på vatten och glykol i kylaren, följ blandnings instruktionerna på glykolen.

Edit: Den som sticker ut är "blölden"

guide9_640

Den ska sitta såhär

guide10_640

Sen när du sätter dit kåpan ska du trycka ner kicken så den kmr såhär

guide11_640

Jag byta även kåpan för hade en till som va lite snyggare och bättre skick

guide12_640

/xytoo

ANNONS
Elcykeltrim.se Reklam
ANNONS
Twostroke reklam
ANNONS
ANNONS
iGripdubb.se Reklam