Lätt MC- något för dig? |
Har du fyllt 16 och känner att du vill byta upp dig till något värre än en moped? då kanske en 125:a är ett bra val här kan du läsa lite om dessa fordon.
En 125:a eller lätt motorcykel får köras när man fyllt 16 år samt att man måste ta ett körkort för lätt mc.
Nackdelen med detta som många anser är priset, det är ganska dyrt att ta körtkortet och många struntar i det för att dom tycker det är för mycket pengar att lägga ut för dom 2 åren man kör innan man skaffar bil eller tyngre mc.
När man väljer 125:a så finns det en del man ska tänka på. Vad ska jag ha den till? ska den vara orginal eller trimmad? m.m.
![]() | ![]() |
| Bild: Aprillia 125 | Bild: Yamaha 125 |
2-takts 125:orna går väldigt bra speciellt avstrypt och då allra främst sporthojarna såsom cagiva mito, aprillia rs m.fl. som avstrypta gör en bra bit över 150km/h. Andra populära hojar är KTM´s 125:a och aprillias supermotard modell dock kostar en cross/motard 125:a mer än en sporthojs 125 som man kan hitta ny för runt 30 000.
![]() |
| Bild: Cagiva Mito 125 |
4-taktarna brukar anses ganska slöa men duger för den som inte behöver vara värst. bensinförbrukning är ju lägre än 2-taktarna men dom går inte alls lika bra.
Dock rekommenderar jag Baotians 125:a om man enbart pendlar och/eller vill ha något snabbare än moped. Den gör ca: 85km/h när man får den orginal och håller om man servar den och kör vettigt.
![]() | ![]() |
| Bild: Derbi 125 | Bild: Yamaha DT |
Fördelen med 125:a är att försäkringen gäller även om man inte har tagit mc-kortet så det enda man kan åka dit på är att man kör olovligt om man inte tagit kortet.
Ofta är försäkringen billigare på en 125:a än en moped vilket resulterat i att många väljer 125:a när dom fyllt 16.
Om nu lagen kommer ändras med så att man måste vara 16 för att köra Eu-moped tror jag att vi kommer se en rejäl ökning av 125:orna.
// Robin A.K.A "ProTeam" - TSR